Szukaj

Migrena – leczenie i dieta

Migrena – leczenie i dieta

Migrena to przypadłość dezorganizująca życie chorego. Ataki migrenowe dotykają przeważnie kobiet, a pierwsze objawy pojawiają się najczęściej między 30 a 50 rokiem życia. Przyczyn schorzenia dopatrywano się w zmianach neurologicznych bądź naczyniowych, ale do tej pory nie ustalono, jakie rzeczywiście jest podłoże pojawiania się bólów głowy. Wiadomo, że wystąpieniu migreny może sprzyjać nadmierny wysiłek fizyczny, stres, zmiana warunków atmosferycznych, zbyt mała ilość snu bądź wprowadzenie do jadłospisu określonych produktów spożywczych np. cytrusów czy orzechów.
Rodzaje migreny
Jeszcze do niedawna dzielono migrenę na migrenę z aurą oraz bez aury. Kierując się tym podziałem można stwierdzić, że 10 procent chorych cierpi na schorzenie poprzedzone aurą, czyli zespołem objawów ujawniającym się w ciągu godziny od wystąpienia bólu głowy. Wspomniane symptomy to: błyski bądź mroczki przed oczami, a także plama przesłaniająca częściowo pole widzenia.
W obu wspomnianych rodzajach migreny możemy mieć do czynienia z atakiem migrenowym przypominającym udar mózgu, co objawia się zaburzeniami mowy oraz czucia.
Ostatnimi laty naukowcy zaczęli dzielić migrenę na epizodyczną oraz przewlekłą. Postać epizodyczna prowadzi do występowania maksymalnie kilkunastu epizodów bólowych w miesiącu, natomiast postać przewlekła powoduje dolegliwości przez większość dni w miesiącu, przy czym przez minimum 8 dni ból utrudnia normalne funkcjonowanie. Ciężkim atakom migrenowym mogą towarzyszyć nudności i wymioty, a także światłowstręt i nadwrażliwość słuchowa.
Dieta
Pacjent cierpiący na migrenę powinien prowadzić higieniczny tryb życia, polegający na przestrzeganiu stałego rytmu dnia, dbałości o odpowiednie odżywianie oraz unikanie sytuacji stresogennych. Niewskazane jest picie alkoholu, palenie papierosów. Należy dbać o nawodnienie organizmu, czyli wypijanie co najmniej 2 litrów płynów na dobę. Zaleca się uzupełnianie płynów nie tylko poprzez picie wody, ale także herbatek ziołowych, soków warzywnych, napojów mlecznych, zup. Warto uzupełnić jadłospis o węglowodany złożone, które sprawiają, że uczucie sytości utrzymuje się dłużej. Wspomniane węglowodany znajdziemy w pełnoziarnistym pieczywie, brązowym ryżu i makaronie, kaszach, a także w nasionach roślin strączkowych.
Leczenie
Gdy migrena ma charakter epizodyczny można stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne. W przypadku migreny przewlekłej może dojść do nadużywania farmaceutyków przeciwbólowych, co daje efekt błędnego koła, bo nadmiar wspomnianych leków prowadzi do skutków ubocznych przejawiających się bólami głowy. Takie działanie może doprowadzić do przejścia migreny epizodycznej w przewlekłą.
Leki doustne mogą obniżyć częstotliwość pojawiania się bólów głowy i objawów towarzyszących, ale jednocześnie doprowadzają do pojawiania się uciążliwych skutków niepożądanych.
Obecnie dostępne są terapie, których efekty przewyższają skuteczność dotychczas podawanych medykamentów. Jedną z takich terapii jest podawanie toksyny botulinowej w konkretne miejsca na głowie i szyi, a kolejna metoda polega na zażywaniu leków biologicznych, takich jak przeciwciała monoklonalne. Doświadczenia kliniczne pokazują, że nowe farmaceutyki mogą pomóc chorym na migrenę epizodyczną, jak i na postać przewlekłą choroby. Wspomniane leki aplikuje się pod postacią wstrzyknięć podskórnych. U niektórych pacjentów wystarczy podanie jednej dawki, aby obniżyć intensywność ataków migrenowych. W Polsce opisana terapia nie podlega refundacji.