Szukaj

Muzykoterapia i jej znaczenie dla zdrowego człowieka

Muzykoterapia i jej znaczenie dla zdrowego człowieka

Choć słowo „terapia” jest jednoznacznie kojarzone z leczeniem, to jednak muzykoterapia nie musi być traktowana wyłącznie jako sposób przywracania do zdrowia. Równie dobrze może pełnić funkcję profilaktyczną. A i to nadal nie wyczerpuje jej właściwości. Działanie muzykoterapii jest wielokierunkowe i niesie za sobą pozytywne skutki zarówno dla osób chorujących, jak i zdrowych. Jakie konkretne korzyści możemy z niej czerpać?

Korzyści płynące ze słuchania muzyki
Słuchanie muzyki uspokaja, relaksuje, pozwala zebrać myśli i odprężyć się fizycznie. Niwelując stres, niejednokrotnie może także pomóc w łagodzeniu bólu głowy i mięśni. Taka higiena psychiczna sprzyja zachowaniu ogólnej równowagi emocjonalnej, a nawet stymuluje intelektualnie. Oczywiście, znaczenie ma dobór muzyki. W zależności od konkretnej melodii, muzyka może nie tylko uspokajać i wyciszać, ale też pobudzać i zachęcać do działania.

Muzyka może również korzystnie wpływać na sprawność ruchową, jeśli tylko senior zdecyduje się grać na dowolnym instrumencie lub brać udział w zajęciach z rytmiki. W takim wypadku działa profilaktyczne, pozwalając dłużej zachować formę. Przy okazji jest to inwestycja w zaspokojenie potrzeb samorealizacji, które gwarantują lepsze samopoczucie. A jak wiadomo, dobre samopoczucie to składowa lepszego zdrowia.

Cenny może być również śpiew, który wzmacnia mięśnie twarzy i spowalnia naturalny w starości proces ich wiotczenia. Śpiewanie już znanych piosenek lub zapamiętywanie tekstów nowych utworów to także doskonałe ćwiczenie pamięci. Formą ściśle związaną z muzyką jest też terapia tańcem, która wzmacnia mięśnie, kości i stawy, dotlenia organizm i usprawnia funkcjonowanie układu krążenia.

Muzykoterapia w leczeniu właściwym
Muzyka jest wykorzystywana w leczeniu różnych dolegliwości natury psychicznej i fizycznej. Jej najpowszechniejszym atutem są właściwości odprężające. Minimalizując stres, pozwala pacjentom lepiej znosić proces leczenia. Ma znaczenie dla hamowania procesów demencyjnych i dla lepszego funkcjonowania poznawczego. Eksperymenty udowodniły też, że utwory z lat młodości mają korzystny wpływ na pacjentów z chorobą Alzheimera. Ponadto badania wskazują, że regularne słuchanie odpowiednio spokojnej muzyki obniża ciśnienie krwi. Wspomniana już gra na instrumencie może być elementem rehabilitacji ruchowej, natomiast śpiewanie u osób po udarach może wspierać w walce o przywrócenie płynności mowy. Muzyka zapewnia warunki, w których łatwiej jest utrzymać dobry stan zdrowia oraz regenerować się po ewentualnych chorobach. Uważa się nawet, że u osób, które chorowały, muzykoterapia może skrócić czas rekonwalescencji o 25%!