Szukaj

Najlepsze lekkostrawne kolacje dla seniora

Creamy pumpkin soup in white bowls on green wooden table

Bardzo ważne jest przygotowanie dobrego, lekkostrawnego i pożywnego śniadania dla seniora. To najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Jednak należy pamiętać, że to samo dotyczy kolacji – podczas snu organizm ma się zregenerować oraz wypocząć, ale aby procesy te nie zostały zakłócone, kolacja musi być lekka, smaczna, wartościowa i nie może zalegać w żołądku ani go obciążać. Często zdarza się tak, że osoba starsza po całym dniu nie ma ochoty ani siły, aby zjeść kolację. Posiłek ten jest tak samo ważny jak pozostałe i to od niego zależy, czy osoba starsza podczas snu będzie spokojna i zregenerowana. Jednak zła i ciężkostrawna kolacja przyczyni się do niespokojnego odpoczynku, przebudzania, obciążenia żołądka i złego trawienia.

Unikaj smażonych i tłustych rzeczy

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby kolację spożywać około 2 godziny przed snem. Potrawy smażone, tłuste i wzdymające powinny całkowicie zostać wyeliminowane z jadłospisu seniora, ponieważ bez nich organizm szybciej strawi przyswojone jedzenie i resztę czasu poświęci regeneracji organizmu. Poza tym tak złe i ciężkie potrawy zalegają w żołądku. Osoby starsze często przyjmują różnego rodzaju leki, dlatego należy pamiętać, aby dodatkowo nie obciążać żołądka. Przed snem seniorzy powinni unikać także mocnej herbaty, czekolady i oczywiście kawy. Można je zastąpić herbatą ziołową, jak np.: mięta, melisa czy rumianek. Nigdy nie należy też pić alkoholu do kolacji!

Zdrowa i lekka kolacja nie znaczy nudna!

Przed snem dobrze jest dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość węglowodanów. Warto z tego powodu jeść kasze, chleb razowy lub makaron pełnoziarnisty. W posiłku powinno także występować chude mięso, nabiał, a także ryby. Węglowodany w odpowiedniej ilości wspomogą regenerację organizmu, a kwasy omega 3 zadziałają uspokajająco na układ nerwowy. Prawidłowe i zdrowe odżywianie nie uchroni od śmierci lub od starzenia się, ale może wpłynąć na poprawę jakości życia i walkę z wieloma dolegliwościami. Nie trzeba układać specjalnych diet i szukać wymyślnych potraw, aby posiłki były lekkostrawne i zdrowe. Najważniejsze, aby z diety seniora zniknęły ostre przyprawy, tłuste, ciężkie, smażone mięso oraz mocna kawa, herbata i jedzenie wzdymające.