Pamiętajmy o seniorach nie tylko od święta!

Jesień życia nie musi być szara, ponura i pozbawiona radości. Nawet osoby w podeszłym wieku i schorowane mogą cieszyć się starością i jej urokami. Nie jest to łatwe, zwłaszcza kiedy osoba starsza cierpi na różne choroby, przypadłości oraz dolegliwości. Seniorzy dużo silniej odczuwają emocje i potrzeby niż osoby młode, dlatego szczególnie ważne jest, aby oprócz potrzeb fizjologicznych mieli zaspokojone także potrzeby miłości, przynależności oraz szacunku. W starszym wieku szczególnie mocno odczuwana jest także potrzeba bezpieczeństwa. Wynika to ze stanu zagrożenia, niepewnego jutra oraz często niedołężności, które dotykają starszych.

Dbajmy o seniorów i kochajmy ich

Potrzeba bezpieczeństwa, przynależności oraz miłości – to bardzo ważne elementy, na które trzeba zwracać uwagę, jeśli nie chcemy, żeby osoba starsza czuła się bezużyteczna, niechciana i zapomniana. Przechodząc na emeryturę, seniorzy bardzo często mają problem z odnalezieniem się w nowej roli. Brak kontaktu z osobami z pracy, brak zajęcia oraz zagubienie w nowej formie to problemy, z którymi zmagają się osoby starsze. Warto w takich przypadkach zainteresować się i pomóc w znalezieniu nowego zajęcia lub atrakcji, które choć po części zapewnią seniorowi oderwanie myśli od emerytury i nadmiaru wolnego czasu. Dzieci, wnuki, a czasem nawet prawnuki to dla osób starszych wielka duma, dlatego odwiedzanie przez nich seniora i spędzanie z nim czasu jest naprawdę ważne.

Wiele osób starszych z bardzo różnych powodów, najczęściej z powodu podeszłego wieku i chorób oraz niedołężności, trafia do domów opieki. W takich miejscach seniorzy mają zapewnione dobre warunki, kontakt z rówieśnikami, różnego typu atrakcje oraz opiekę medyczną. To wszystko jednak będzie stanowić tylko fragment dobrego życia. Do pełni szczęścia potrzebna jest obecność najbliższych, którzy będą pamiętać o osobie starszej nie tylko od święta. Znalezienie czasu w często zabieganym życiu jest trudne, ale poświęcenie chwili na odwiedzenie, rozmowę i przytulenie to bardzo ważny element życia seniora.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.