Nie ma chyba osoby, która nigdy nie doświadczyłaby bólu głowy. U niektórych ból pojawia się sporadycznie, u innych jest stałą częścią życia i zmusza do ciągłego przyjmowania środków przeciwbólowych. Warto wiedzieć, jak przy pomocy naturalnych metod zminimalizować dolegliwości bólowe, a niekiedy całkowicie pozbyć się bólu głowy.
Po pierwsze stres
Zarówno ból głowy klasterowy, napięciowy, jak i migrenowy pojawia się najczęściej w wyniku stresu. Nawet jeśli stres nie jest głównym czynnikiem wywołującym napad, to w dużej mierze na niego wpływa i nasila dolegliwości. Ponadto osłabiony i przemęczony organizm ma o wiele mniej siły do walki z bólem. Warto przeanalizować swój styl życia, nauczyć się radzenia ze stresem i panowania nad emocjami. Osoby starsze zmagające się z innymi chorobami, bądź obarczone problemami związanymi ze śmiercią bliskich osób narażone są na stres, z którym często nie są w stanie sobie poradzić. Opiekun seniora powinien zapewnić mu wsparcie i zaobserwować jego stan psychiczny, do którego senior może się nie przyznawać lub nie zdawać sobie sprawy z istniejącego problemu. Należy pamiętać, że w razie potrzeby można skorzystać z pomocy psychologa.
Po drugie samoobserwacja
Warto notować zdarzenia poprzedzające wystąpienie bólu głowy. Po późniejszej analizie będzie można stwierdzić co wywołuje u nas bóle i unikać tych czynników. Ważne jest szczegółowe dobieranie diety, ponieważ nie tylko alkohol i papierosy powodują ból. W przypadku migreny często są to produkty z pozoru zdrowe, których po prostu nie podejrzewamy, jak np. sery, czy suszone owoce.
Po trzecie… zioła
Warto po konsultacji z lekarzem wypróbować zioła, które wykazują działanie zmniejszające ból głowy.
• Wrotycz maruna, inaczej złocień maruna – jest to jedno z najskuteczniejszych ziół stosowanych w przypadku bólów migrenowych. Jego regularne stosowanie pomaga w zmniejszeniu częstotliwości występowania napadów migreny oraz zmniejsza ból i inne dolegliwości mu towarzyszące. Wrotycz stosuje się w postaci świeżych ziół lub gotowych preparatów.
• Kora wierzby białej – wykazuje właściwości zbliżone do działania aspiryny ze względu na zawartość salicylatów. Zmniejsza ból głowy oraz ból głowy w trakcie napadu migreny. Stosuje się suszoną korę wierzby do przyrządzania odwaru lub gotowe preparaty.
• Olejek miętowy – olejek miętowy wciera się w czoło i skronie, co przynosi ulgę w bólu, zwłaszcza klastrowym.
Po czwarte… komfort
W trakcie napadu bólu głowy ważne jest zadbanie o komfort seniora. Osoba z silnym bólem głowy jest wrażliwa na działanie światła i dźwięku, warto więc zgasić światło lub zaciągnąć zasłony oraz zadbać o ciszę. Senior powinien mieć czas na odpoczynek. Pomocne mogą okazać się zimne okłady na czoło, delikatny masaż skroni i karku oraz krótka drzemka w przewietrzonym pomieszczeniu.