Szukaj

Nerwoból nerwu trójdzielnego

Nerwoból nerwu trójdzielnego

Nerwoból nerwu trójdzielnego, nazywany również neuralgią i rwą twarzową jest przypadłością, której ryzyko rośnie wraz z wiekiem i częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Jakie są przyczyny tego schorzenia, jak można zmniejszyć dolegliwości i jak wygląda operacyjne leczenie?

Po pierwsze należałoby wyjaśnić, czym jest nerw trójdzielny. Jak sama nazwa wskazuje, jest to nerw rozdzielający się na trzy gałęzie: nerw oczny, nerw szczękowy i nerw żuchwowy. Jest to nerw czaszkowy współodpowiedzialny za odbiór wrażeń zmysłowych, m.in. dlatego ból często występuje np. po kontakcie z chłodem lub podczas jedzenia. Jak każdy nerw czaszkowy, również nerw trójdzielny znajduje się symetrycznie po obu stronach głowy. Nerwoból nerwu trójdzielnego częściej występuje z prawej strony twarzy. Bardzo rzadko dochodzi do nerwobólu obustronnego, choć w przypadku seniorów chorujących na stwardnienie rozsiane istnieje takie ryzyko.

Jak rozwija się rwa twarzowa?

Nerwoból twarzy może wynikać z chorób takich jak guz lub tętniak uszkadzający nerw trójdzielny. Częściej jednak neuralgia powstaje samoistnie i nie ma do końca wyjaśnionej przyczyny. Choroba może rozwinąć się w każdym wieku, zwłaszcza w przypadku osób chorujących na stwardnienie rozsiane. Najczęściej jednak pierwsze objawy neuralgii pojawiają się między 40., a 60. rokiem życia.
Napad nerwobólu określany jest jako ból trudny do opisania, jeden z najsilniejszych jakie można sobie wyobrazić. Ból pojawia się nagle i trwa od kilku sekund do ok. minuty, jednak może powtarzać się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy dziennie, co jest bardzo trudne do zniesienia. Ponadto dolegliwości mogą utrzymywać się miesiącami, utrudniać codzienne czynności, takie jak żucie i połykanie. Natomiast strach przed kolejnymi napadami choroby powoduje znaczny dyskomfort psychiczny.

Leczenie nerwobólu nerwu trójdzielnego

Jeśli zauważymy, że napad bólu pojawia się np. po jedzeniu, czy po kontakcie z chłodem, należy unikać czynników, które go wyzwalają. Należy wówczas przyjmować pokarmy ostrożnie, małymi (najlepiej płynnymi) porcjami, stosować okrycie twarzy w trakcie pobytu na dworze, unikać przeciągu itd.

Farmakologiczne leczenie neuralgii polega na podawaniu kombinacji leków tłumiących objawy choroby. Nie każdemu pomaga ten sam lek, niekiedy również pewien preparat może przynosić ulgę jedynie przez jakiś czas. Często podaje się leki stosowane przy padaczce. Niekiedy minusem takiej terapii jest senność.

W przypadku, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatów, wykonuje się zabieg chirurgiczny. Jeden z zabiegów polega na odsunięciu naczynia krwionośnego dotykającego nerw trójdzielny. Kolejnym sposobem jest uszkodzenie funkcji nerwy trójdzielnego, a dokładniej zdolności przekazywania bodźców bólowych. Inną metodą chirurgicznej walki z rwą twarzową jest uszkodzenie części nerwu przy pomocy wiązki ciepła.