Dom lub mieszkanie wraz z wiekiem staje się dla osoby starszej azylem, w którym czuje się bezpiecznie. To miejsce, które jest całym centrum dowodzenia, zwłaszcza na emeryturze, kiedy nie trzeba już pracować i większość czasu spędza się w swoich czterech ścianach. O odpowiednie przygotowanie mieszkania lub domu w szczególności trzeba zadbać, kiedy osoba starsza jest schorowana lub niepełnosprawna. Mieszkanie powinno być bezpieczne, aby nie stwarzało niepotrzebnych zagrożeń dla zdrowia lub nawet życia, oraz wygodne i komfortowe.
Swój własny pokój
Seniorzy najczęściej mieszkają z kimś – z dziećmi lub wnukami. W takim przypadku trzeba zadbać, aby osoba starsza posiadała swój własny, nawet nieduży, oddzielny pokój, w którym będzie czuła się bezpiecznie i spokojnie. Pomieszczenie powinno być urządzone prosto. Musi też posiadać wszystkie niezbędne, funkcjonalne rzeczy – wygodne łóżko, najlepiej z materacem przeciwodleżynowym, a przy łóżku na ścianie uchwyty, które będą ułatwiać wstawanie i podnoszenie się. Jeśli osoba starsza jest leżąca, niezbędne jest łóżko profesjonalne, które nie tylko będzie posiadać materac przeciwodleżynowy, ale także wszelkie potrzebne zabezpieczenia oraz regulację oparcia. W pokoju osoby starszej powinien znajdować się także wygodny fotel, najlepiej zaraz obok łóżka, oraz niewielki puf lub stoliczek, na którym można oprzeć nogi lub położyć najpotrzebniejsze rzeczy. Meble powinny być jak najbardziej funkcjonalne i znajdować się przy samych ścianach, aby nie przeszkadzały seniorowi w przemieszczaniu się. Oświetlenie w pokoju powinno być łatwo dostępne (np. przy łóżku), tak samo jak włączniki światła. Warto do pokoju dodać kilka dodatków, takich jak zegar, kalendarz lub telefon.
Własne mieszkanie
Jeśli osoba starsza posiada własne mieszkanie, nie trzeba od razu przeprowadzać generalnego remontu, aby ułatwić jej życie. Senior, który dobrze sobie radzi, nie potrzebuje wielkich zmian. Osoby leżące, które potrzebują opieki, powinny posiadać łazienkę przystosowaną pod ich potrzeby, czyli np. niski brodzik, prysznic, uchwyty przy sedesie. Warto zabezpieczyć włączniki gazu lub prądu, aby senior nie wyrządził sobie krzywdy, a także zabezpieczyć okna oraz drzwi. Należy też zamontować dodatkowy zamek, o którym będą wiedzieć tylko najbliżsi. Warto też zabezpieczyć drzwi, tak aby senior sam nie mógł zamknąć się od środka. Wszystkie zabezpieczenia i udogodnienia nie zastąpią opieki i zaangażowania, jakie powinny mieć osoby starsze. Seniorzy, którzy cierpią na demencję lub chorobę Alzheimera, nie powinny mieszkać same i muszą być objęte szczególną opieką, ponieważ bardzo ciężko radzą sobie z codziennym życiem.