Szukaj

Opieka nad osobą leżącą – przemieszczanie

Old sick woman lying in bed at home

Senior, który nie jest w stanie sam się przemieszczać, potrzebuje dużo pomocy. Jednak pomimo że osoba starsza może być osobą leżącą, warto wykazać chęci i pomagać seniorowi w przemieszczaniu się. Jest to bardzo ważne nie tylko dla jego lepszego samopoczucia, ale także pozwala na utrzymanie osoby starszej jak najdłużej przy możliwie normalnym funkcjonowaniu. Jest to trudne dla opiekuna, ale warto pomóc się przemieszczać seniorowi  chociażby do łazienki lub na dwór.

Najlepsze sposoby na przemieszczanie osoby leżącej

Podnoszenie, pchanie, ciągnięcie, podtrzymywanie to w wielu przypadkach codzienne zajęcia przy zajmowaniu się osobą starszą. Może być to uciążliwe, a czasami wręcz niemożliwe, zwłaszcza kiedy stan osoby starszej nie pozwala lub w znacznym stopniu utrudnia podnoszenie i przemieszczanie.

Podnosić i przenosić osobę leżącą można ręcznie, w kilka osób, z użyciem własnej siły, za pomocą lekkiego sprzętu do przemieszczania (jak na przykład koc, prześcieradło lub podstawki na stopy). W ostateczności i w bardzo ciężkich przypadkach przenoszenie chorego może odbywać się przy pomocy sprzętu elektromechanicznego. Cały proces przemieszczania chorego zależny jest od ogólnego stanu zdrowia, sprawności fizycznej, masy ciała oraz komunikacji z podopiecznym.

Osoby starsze, niedołężne charakteryzują się asymetrycznym rozkładem wagi. Nie potrafią też stabilnie podtrzymać swojego ciała, dlatego utrzymywanie chorego przy swoim ciele, swoją siłą mięśni może być bardzo trudne i ciężkie. Czasami osoby starsze nie rozumieją poleceń, stają się agresywne i nie chcą współpracować, co zwiększa ryzyko urazów lub całkowicie uniemożliwia przeniesienie.

Często przy osobie starszej, zwłaszcza schorowanej, wymagane jest odpowiednie przystosowanie łazienki. Dzięki temu dużo łatwiej będzie wykonywać pewne czynności nie tylko opiekunowi, ale i podopiecznemu. Zamiast wysokiej wanny w łazience warto zamontować niski brodzik z prysznicem i siedziskiem, a także uchwyty tuż przy toalecie. Osobie, która w jakikolwiek sposób jest sprawna, uchwyty w znacznym stopniu ułatwią przemieszczanie, a dla opiekuna będą dużą pomocą.

Posiadanie wózka także w znacznym stopniu ułatwi życie choremu oraz opiekunowi. Nie tylko sprawi, że osoba starsza będzie mogła funkcjonować w życiu codziennym, przemieszczać się, ale także przenoszenie osoby chorej z łóżka na wózek może pomóc w walce z odleżynami – a jest to bardzo ważne przy opiece nad osobą starszą.