Szukaj

Orzechy i ich właściwości

Orzechy i ich właściwości

Orzechy są wartościową przekąską, którą warto włączyć do codziennego jadłospisu. Produkty te zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B, witaminę E, przeciwutleniacze, mikroelementy. Nie ma przeciwwskazań, aby osoby otyłe oraz cierpiące na cukrzycę typu 2 unikały orzechów w diecie. Pamiętajmy jednak, aby starać się unikać orzechów prażonych, gdyż ten sposób obróbki termicznej skutkuje utlenieniem tłuszczów i dostarczeniem organizmowi substancji zwanych AGE (zaawansowane produkty glikacji białek). Szkodliwość tych substancji polega na zwiększaniu przez nie ryzyka rozwoju miażdżycy oraz na ich destrukcyjnym wpływie na tkankę łączną, co wywołuje dysfunkcje chrząstek stawowych oraz połączeń między komórkami nerwowymi.
Orzechy a układ krążenia
Konsumpcja garści orzechów raz na dobę prowadzi do obniżenia stężenia cholesterolu, co chroni przed rozwojem miażdżycy i zespołu metabolicznego X. Dzieje się tak dzięki zawartości fitosteroli, które blokują wchłanianie cholesterolu z innych produktów spożywczych. W orzechach kryją się antyoksydanty, które obniżają zawartość niebezpiecznych, utlenionych form cholesterolu LDL oraz redukują ilość zniszczeń DNA powstałych pod wpływem działania wolnych rodników tlenowych. Orzechy włoskie posiadają w swoim składzie kwas α-linolenowy ALA z grupy kwasów nienasyconych omega-3. Wspomniany kwas wraz z takimi przeciwutleniaczami jak witamina E i polifenole, wpływa na zwiększenie elastyczności śródbłonka naczyń krwionośnych, co skutkuje usprawnieniem krążenia krwi w żyłach. ALA pomaga zapobiegać wystąpieniu incydentom sercowo-naczyniowym jakimi są zawały serca. Orzechy charakteryzują się zawartością magnezu i potasu, co wpływa na przeciwdziałanie arytmiom komorowym.
Orzechy brazylijskie a selen (Se)
Orzechy brazylijskie bogate są w selen, będący istotnym mikroelementem dla zdrowia człowieka. Niedobór tego minerału powoduje zaburzenia układu immunologicznego, wzrost prawdopodobieństwa rozwoju nowotworów złośliwych oraz zwiększa zachorowalność na choroby tarczycy, takie jak autoimmunologiczne zapalenie i niedoczynność gruczołu tarczowego oraz wole obojętne. Niskie stężenie Se przyczynia się do powstania depresji i zwiększonego odczuwania lęku, dezorientacji, wrogości. Przeprowadzono badania, które pokazały, że powyższe zaburzenia nasilają się wraz ze spadkiem poziomu selenu w ustroju. Wykazano, że jednorazowe spożycie dużej porcji orzechów brazylijskich nie powoduje przedawkowania selenu, więc nie istnieje niebezpieczeństwo zaburzenia pracy wątroby lub nerek.
Orzechy a układ nerwowy
Badanie wykonane na szczurach pozwoliło zaobserwować, że regularna konsumpcja orzechów opóźnia rozwój zmian patologicznych w komórkach ośrodkowego układu nerwowego. Substancje zawarte w orzechach przyspieszają usuwanie toksycznych substancji z mózgu i intensyfikują powstawanie szlaków ochronnych.
Orzechy ziemne
Warto pamiętać, że niektórzy ludzie mają alergię na orzeszki ziemne i nawet niewielka ilość alergenu zawarta w czekoladzie czy lodach może doprowadzić do groźnego dla życia wstrząsu anafilaktycznego. Wspomniane orzechy mogą być skażone aflatoksynami, które przyczyniają się do rozwoju raka wątroby. Jednorazowe spożycie nawet niewielkiej ilości tych substancji może skutkować zatruciem pokarmowym. Pamiętać należy, że orzechy ziemne nie są wskazane u osób chorujących na schorzenia układu sercowo-naczyniowego ze względu na zawartość oleju arachidowego. Olej ten zawiera zbyt małą ilość kwasów tłuszczowych omega-3 w stosunku do ilości kwasów omega-6, co może skutkować rozwojem procesów zapalnych.