Szukaj

Ostre i przewlekłe zapalenie trzustki – jakie są objawy i przyczyny?

Ostre i przewlekłe zapalenie trzustki – jakie są objawy i przyczyny

Zapalenie trzustki (OZT) to poważny stan, do którego predysponują głównie schorzenia dróg żółciowych, w tym kamica nerkowa, ale także infekcje wirusowe, zaburzenia metaboliczne i nadużywanie alkoholu. Zapalenie trzustki może przyjąć postać przewlekłą lub ostrą, w przebiegu której objawy mogą być tak uciążliwe, że przypominają zawał mięśnia sercowego.

 

Jakie są przyczyny ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki?

Ostre zapalenie trzustki to choroba, w przebiegu której w wyniku reakcji zapalnej dochodzi do samotrawienia komórek trzustki przez jej enzymy. W konsekwencji dochodzi do częściowego lub całkowitego wyniszczenia tego narządu. W skrajnych przypadkach zapalenie trzustki przeradza się w uogólnioną reakcję zapalną prowadząc do niewydolności wielonarządowej.

Choroba rzadko występuje bez rozpoznania przyczyny, niemniej jednak taki tym zapalenia trzustki również istnieje i jest określany jako idiopatyczne zapalenie trzustki.

Znacznie częściej jako przyczyny zapalenia trzustki wymienia się choroby dróg żółciowych, głównie kamicę żółciową, chociaż mechanizm rozwoju choroby w wyniku obecności kamieni żółciowych nie został jeszcze dostatecznie poznany.

Do rozwoju ostrego zapalenia trzustki predysponują również czynniki, takie jak:

  • zaburzenia metaboliczne,
  • uderzenie w jamę brzuszną,
  • zakażenia wirusowe,
  • hiperlipidemia,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • wrodzone wady trzustki,
  • nadużywanie alkoholu.

 

Należy zaznaczyć, że przewlekłe zapalenie trzustki rzadko występuje na skutek przyjmowania leków, czy bez przyczyny. Za chorobę najczęściej odpowiada długotrwałe nadużywanie napojów alkoholowych.

 

Zapalenie trzustki – jak rozpoznać objawy?

Ostre zapalenie trzustki najczęściej wywołuje bardzo dokuczliwe objawy, których nie sposób przeoczyć. W pierwszej kolejności zwykle występuje silny ból, który pojawia się nagle. Ból zlokalizowany jest w jamie brzusznej, zwłaszcza w jej górnej części, ale może również promieniować.

Osoby odczuwające ból przy ostrym zapaleniu trzustki często wskazują, że promieniuje od do prawego podżebrza i między łopatki. Dolegliwości często mają charakter opasujący, czyli obejmują ciało na wysokości nadbrzusza, w tym tył pleców. Silny ból promieniujący na boki występuje również przy zawale serca, dlatego ostre zapalenie trzustki może być z nim mylone.

Ponadto w przebiegu choroby mogą pojawić się objawy, takie jak:

  • nudności i wymioty, często zabarwione żółcią;
  • gorączka;
  • wzdęcia;
  • zaburzenia krzepnięcia;
  • żółtaczka, widoczne np. zabarwienie gałek ocznych;
  • w skrajnych przypadkach wstrząs.

W przypadku przewlekłego zapalenia trzustki objawy są zbliżone do postaci ostrej, jednak zwykle o niższym stopniu nasilenia i występujące nawracająco. Ból nadbrzusza może pojawiać się nagle, ale mijać. Również żółtaczka cechuje się nawrotowością.

Podejrzewając zapalenie trzustki konieczna jest niezwłoczna pomoc lekarza. Ostre zapalenie trzustki wymaga hospitalizacji i ukierunkowanego leczenia. Brak odpowiedniego postępowania prowadzi do stanu zagrażającego życiu. Z kolei w przypadku przewlekłego zapalenia trzustki o słabo nasilonych objawach należy jak najszybciej udać się do lekarza i wykonać badania diagnostyczne.