Szukaj

Ostrogi piętowe – jak je leczyć?

Ostrogi piętowe – jak je leczyć

Ostrogi piętowe to wyrostki kostne, które powstają na podeszwowej stronie kości piętowej (ostroga dolna) lub z tyłu pięty (ostroga górna). Ostroga piętowa, to tak naprawdę zapalenie przyczepu powięzi podeszwowej do kości piętowej. Nieleczony stan zapalny skutkuje pojawieniem się złogów wapiennych, a następnie wyrośli na kości piętowej, którą diagnozuje się za pomocą badania RTG. Schorzenie rozwija się pod wpływem nadmiernego rozciągania więzadła stopy, czemu sprzyja noszenie niestabilnego obuwia. Jedną z głównych przyczyn powstania omawianej przypadłości jest otyłość powodująca przeciążenie stopy. Zbyt duże obciążanie przedniej części stopy podczas uprawianiu sportu też jest niebezpieczne.
Górna ostroga piętowa występuje często u ludzi starszych, jako skutek stanu zapalnego występującego przy przyczepie ścięgna Achillesa. Zapalenie powstaje również jako konsekwencja powtarzających się mikrourazów w okolicy ścięgna.
Objawy:
Ból zlokalizowany w obrębie pięty, który początkowo pojawia się jedynie podczas ruchu, a wraz z rozwojem stanu zapalnego dolegliwości występują też w trakcie odpoczynku.
Jak wygląda leczenie ostrogi piętowej?
Terapię warto zacząć od zaopatrzenia się w specjalistyczne żelowe wkładki amortyzujące piętę. Jeśli stopa pacjenta posiada różnego rodzaju deformacje, konieczne jest stosowanie indywidualnie dobranych wkładek korekcyjnych. Należy wybierać buty na niskim obcasie, posiadające elastyczną amortyzującą podeszwę. Doraźnie można stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty. Najlepszym rozwiązaniem jest leczenie wielotorowe, a więc zabiegi fizykalne plus profilaktyka. Wskazane zabiegi lecznicze w przypadku ostrogi piętowej to laseroterapia, ultradźwięki, kinezyterapia. Wśród najczęściej stosowanych zabiegów wymienia się terapię falą uderzeniową. Zwykle zalecane jest wykonanie serii składającej się z około 8 zabiegów, co pozwala na wyeliminowanie stanu zapalnego. Czasami wskazana jest terapia manualna, czyli specjalistyczny masaż stopy. Można również stosować na noc szyny albo opatrunek z plastrów.
Leczenie zapalenia może trwać nawet rok i jest skuteczne w 90% przypadków. Gdy wymienione metody leczenia nie dają oczekiwanego rezultatu można zastosować terapię osoczem bogatopłytkowym (PRP). Jest to zabieg polegający na wstrzyknięciu w przyczep rozcięgna zagęszczonego czynnika wzrostu uzyskanego z krwi pacjenta. Celem tej metody jest działanie bezpośrednio na źródło zapalenia. Zabieg polegający na wycięciu bolesnej zmiany wykonywany jest bardzo rzadko.
By nie dopuścić do nawrotu schorzenia warto zakupić indywidualnie dobrane wkładki ortopedyczne, które poprawiają rozkład nacisków na stopę i zapewniają prawidłową biomechanikę stóp. Istotne jest też noszenie odpowiedniego obuwia, wykonywanie ćwiczeń stóp i utrzymywanie prawidłowej masy ciała.
Pamiętajmy, aby nie starać się usunąć ostrogi piętowej domowymi sposobami, które są zupełnie nieskuteczne. Kremy i maści nie pomogą w usunięciu złogów wapiennych, a ból nie ustąpi samoistnie. Jeśli pacjent podejrzewa, że rozwija się u niego wyrośl na kości piętowej, powinien udać się do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie do ortopedy.