Paradontoza to podstępna choroba, która często przez długi czas nie daje żadnych objawów. Oznaki często wiążą się z ruchomością i wypadaniem zębów. Choroba ta zwykle atakuje osoby po 60. roku życie, jednak zdarza się również, że zapadają na nią ludzie młodzi, a nawet dzieci. Jeśli senior skarży się na ból dziąseł, obrzęk oraz krwawienie, należy jak najszybciej udać się z nim do lekarza stomatologa, ponieważ właśnie w taki sposób może objawiać się paradontoza. Czy da się ją skutecznie leczyć? Jeśli tak, to jakie są rezultaty? Czy można jej zapobiegać?
Skuteczne leczenie paradontozy
Pomimo że paradontoza to choroba dziąseł i dotyczy obszaru, którym zajmuje się stomatolog, to nie zawsze wizyty u dentysty i stosowane przez nich metody leczenia są skuteczne. Często przy leczeniu paradontozy jedynym wyjściem z sytuacji jest wizyta u chirurga, zwłaszcza kiedy stan zapalny dziąseł jest posunięty naprawdę głęboko. Periodontolog, czyli lekarz stomatolog, który zajmuje się chorobami przyzębia, może wykorzystywać kilka metod leczniczych. Do najpopularniejszych zaliczyć można: dokoronowe przemieszczanie tkanek, sterowane odtwarzanie tkanek za pomocą wszczepialnych błon zaporowych, wszczepów kostnych (z kości ludzkiej lub zwierzęcej) i bioszkieł naturalnych lub syntetycznych.
Wszystkie te metody powodują, że powstaje nowa tkanka, która jest identyczna jak pierwotna. Najważniejszym elementem jest odbudowanie więzadeł przy zębnych.
W ostatnich czasach wyprodukowano także skuteczny lek, określany jako preparat emdogain. Zawiera on białka szkliwa, które wspomagają odtwarzanie tkanek.
Jak widać, istnieją metody, które mogą wyleczyć lub zahamować postępowanie choroby. Często w wieku starszym osoby tracą zęby i biorą to za normalną kolej rzeczy. Niekiedy jednak za utratę zębów odpowiedzialna jest właśnie nieleczona paradontoza. Warto przyjrzeć się temu zjawisku nieco bliżej i w razie potrzeby rozpocząć leczenie. Jeśli senior stracił już jakieś zęby, należy rozważyć kilka możliwości, które umożliwiają ich wstawienie. Można wybierać między mostami protetycznymi, wkrętami lub zębami porcelanowymi. Kiedy liczba wypadniętych zębów jest naprawdę duża, często seniorzy decydują się na protezy. Nie jest to najwygodniejsza metoda, ale zdecydowanie jedna z tańszych. Wszystko więc zależy od możliwości finansowych osoby starszej.