Szukaj

Pielęgnacja chorego z cewnikiem urologicznym

Pielęgnacja chorego z cewnikiem urologicznym

Cewnik to bardzo cienka rurka, która może być zakładana do pęcherza przez cewkę moczową lub brzuch i może być umieszczony na stałe lub czasowo. Cewnik odpowiada za odprowadzanie moczu z pęcherza moczowego. Cewnik, który podłączony jest przez cewkę moczową, jak i i ten podłączony przez brzuch na stałe posiada plastikowe zbiornik do zbierania moczu. Na samym początku po założeniu cewnika mogą występować nieprzyjemne dolegliwości, jednak po pewnym czasie one ustępują. Cewnik, który zakładany jest przez powłoki brzuszne na stałe, jest aplikowany w warunkach szpitalnych. U osób starszych często zdarza się, że posiadają cewnik urologiczny. Zakłada się go po przebytych operacjach lub zabiegach, a także przy niektórych chorobach. Jak pielęgnować seniora z cewnikiem? Na co zwracać uwagę?

Senior z cewnikiem – jak pielęgnować?

Cewnik podłączony na stałe staje się nieodłączonym elementem ciała, dlatego ważne jest, aby dobrze o niego dbać i utrzymywać w czystości. Senior, który posiada cewnik, powinien pić dziennie około 2 litrów wody. Zapobiega to infekcjom dróg moczowych poprzez wypłukiwanie się bakterii.

Cewnik należy przemywać ciepłą wodą z mydłem od cewnika w kierunku worka na mocz. Pojemnik musi być umieszczony zawsze poniżej pęcherza, co zapobiega cofaniu się moczu do pęcherza. Cewnika oraz łączącego wężyka nie wolno zginać. Bardzo ważne jest także to, aby pojemnik na mocz zmieniać minimum raz na dwa tygodnie, ponieważ w zbiorniku namnażają się bakterie, które mogą wywołać zakażenie dróg moczowych.

Na co należy zwracać szczególną uwagę?

U seniora z cewnikiem urologicznym należy zwracać uwagę na to, czy nie występuje żaden objaw zakażenia, zapchania lub wycieku. Jeśli coś takiego zauważymy, należy niezwłocznie poinformować o tym służby medyczne.

Cewnik musi być także regularnie opróżniany. Należy pamiętać o tym, aby nie trzymać go otwartego, co powoduje namnażanie się bakterii. Należy unikać także odłączania worka od cewnika, a jeśli jest to konieczne, należy końcówkę worka oraz cewnika zdezynfekować. Osobom z cewnikiem można podawać zamiast wody także soki z czarnej porzeczki lub żurawiny, które zalecane są przy zakażeniach dróg moczowych.