Cukrzyca jest chorobą niosącą ze sobą powikłania w postaci zmian patologicznych w obrębie naczyń krwionośnych. Dysfunkcje pojawiają się też w układzie nerwowym, co przejawia się zaburzeniami czucia. W przebiegu cukrzycy obserwujemy zmiany wyglądu paznokci, zahamowanie ich wzrostu oraz predyspozycję do zapadania na zakażenia grzybicze i bakteryjne stóp. Niewyrównany poziom glukozy we krwi może doprowadzić do łysienia i łojotoku. Cukrzyca sprzyja pojawianiu się pęcherzy z treścią surowiczą, które po pęknięciu tworzą nadżerki. Istnieje również powikłanie zwane dermopatią cukrzycową, które charakteryzuje się występowaniem szarobrunatnego zabarwienia na przedniej części łydek. Wyróżniamy również:
– rogowacenie ciemne dające się zaobserwować jako brunatne plamy na skórze pachwin, zgięć łokciowych i kolanowych
– ksantozę, czyli żółtawe zabarwienie skóry w okolicach małżowin usznych, dłoni oraz stóp
Często u pacjentów cierpiących na cukrzycę występuje świąd na skutek podrażniania zakończeń nerwowych naskórka. Swędzenie prowadzi do drapania, a więc do mechanicznego uszkodzenia skóry, a to może wywołać zwiększone ryzyko zakażeń bakteryjnych.
Jak pielęgnować skórę twarzy osoby chorej?
1) Twarz należy myć przy użyciu ciepłej wody oraz łagodnych środków, takich jak mleczka czy płyny micelarne.
2) Bardzo istotne jest nawilżenie skóry za pomocą kremów zawierających substancje nawilżające powierzchniowo np. kwas hialuronowy oraz substancje wiążące wodę np. pantenol, mocznik. Warto zwrócić też uwagę na zawartość związków zabezpieczających przed ucieczką wody z naskórka np. lanolina, oleje mineralne oraz związków uszczelniających cement międzykomórkowy np. skwalen, ceramidy.
Zasady postępowania w przypadku świądu okolic moczowo-płciowych:
– noszenie bawełnianej, nieuciskającej bielizny
– używanie preparatów myjących hipoalergicznych bez zawartości substancji zapachowych i barwników
– korzystanie z kąpieli nasiadowych z dodatkiem ziół lub specjalnych soli do nabycia w aptekach
– smarowanie miejsc intymnych maściami lub żelami chłodzącymi i kojącymi
Pielęgnacja skóry stóp
Pacjenci cierpiący na cukrzycę często borykają się z grzybicami wywołanymi przez grzyby Candida albicans rozwijające się w przestrzeniach międzypalcowych oraz w obrębie wałów i płytek paznokciowych. Grzybicę międzypalcową można rozpoznać po występowaniu swędzenia i bólu, a także predyspozycji do pękania wierzchnich warstw skóry. Wraz ze wspominanym rodzajem grzybicy często pojawia się grzybica paznokci, która objawia się pod postacią zmian w kolorze i strukturze paznokci. Powyższe schorzenia przejawiają charakter zakaźny, więc wszelkie czynności kosmetyczne powinny być wykonywane sterylnymi przyrządami, gdyż przerwanie ciągłości naskórka grozi poważnym zakażeniem przenoszonym wraz z krwią. Warto pamiętać, że w cukrzycy dochodzi do zaburzeń krążenia obwodowego, więc gojenie ran trwa dłużej niż u zdrowego człowieka.
Czym jest stopa cukrzycowa?
W obrębie stóp osób chorych dochodzi do wielu dysfunkcji dotykających naczyń krwionośnych oraz nerwów, co prowadzi do zmniejszenia lub zahamowania odbierania bodźców. Skóra stóp staje się sucha, napięta, sina. Zaburzenia czucia powodują występowanie niekontrolowanych urazów, których konsekwencją są trudno gojące owrzodzenia mogące doprowadzić do amputacji zakażonej kończyny. Spadek napięcia mięśniowego wywołuje zmiany w rozłożeniu nacisków na podeszwowej stronie stopy, skutkujące deformacjami stóp pod postacią halluksów, modzeli, płaskostopia.
Jak cukrzyk powinien dbać o stopy?
– Stopy należy myć codziennie używając do tego celu łagodnego, hipoalergicznego środka myjącego.
– Po myciu stopy muszą zostać dokładnie osuszone ręcznikiem, bo pozostawienie wilgotnych przestrzeni sprzyja rozwojowi grzybów.
– Codziennie należy obejrzeć stopy w celu odkażenia i zabezpieczenia potencjalnych uszkodzeń naskórka przed wpływem środowiska zewnętrznego.
– Stopy trzeba nawilżać po myciu, gdyż u cukrzyków upośledzeniu ulega czynność gruczołów potowych co sprawia, że skóra jest przesuszona i narażona na pękanie.
– Nosić należy wyłącznie skarpety z naturalnych włókien, natomiast buty powinny być wygodne i wykonane z naturalnych materiałów.
– Warto wprowadzić do codziennej rutyny ćwiczenia stóp oraz 30 minutowe spacery.