Szukaj

Podagrycznik pospolity – właściwości

Podagrycznik pospolity – właściwości

Ziele podagrycznika to popularny sposób wspomagający leczenie schorzeń dotykających stawów. Napary z podagrycznika zmniejszają dolegliwości bólowe związane z podagrą, ponieważ działają na organizm oczyszczająco. Podagrycznik jest rośliną pełną dobroczynnych właściwości, jednak w ogrodach często traktowany jest jako chwast trudny do wyplenienia. Jak działa podagrycznik pospolity w przypadku osób cierpiących na choroby reumatyczne i w jaki sposób go stosować?

 

Podagrycznik pospolity – charakterystyka

Podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria L.), to powszechnie występujący chwast, który rośnie w Polsce niemalże w każdym miejscu – na łąkach, na poboczach dróg, przy ogrodzeniach, a także jako roślina uprawna. Podagrycznik pospolity rozrasta się z kłącza, dlatego ciężko jest go wyplenić z niechcianego miejsca. Zaledwie kawałek pozostawionego kłącza wystarcza, by roślina na nowo odrosła.

Nazwa rośliny pochodzi od jej średniowiecznego zastosowania w medycynie ludowej, kiedy to podagrycznik był lekiem stosowanym przy dolegliwościach związanych z dną moczanową, określaną powszechnie jako podagra. Stosowanie podagrycznika może zmniejszać ilość kryształków soli odkładających się w stawach u osób cierpiących na dnę moczanową.

 

Właściwości lecznicze podagrycznika pospolitego

Obecnie uważa się, że podagrycznik pospolity m.in. ze względu na zawartość poliacetylenów (falkarindiol i falkarinol) wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwreumatyczne oraz przeciwagregacyjne. Właściwości przeciwzapalne są z kolei bardzo istotne w przypadku leczenia chorób reumatycznych i związanego z nimi bólu stawów.

Podagrycznik może być stosowane w przypadku dolegliwości takich jak np.:

  • bóle stawów kolanowych;
  • bóle łokci;
  • bóle nadgarstków i palców;
  • sztywność stawów;
  • opuchnięcia.

Ponadto, uważa się, że podagrycznik pospolity działa również oczyszczająco, dlatego wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Działanie detoksykujące jest szczególnie pożądane w przypadku osób przebywających na diecie lub cierpiących na dolegliwości takie jak zaburzenia przemiany materii, czy problemy trawienne. Podagrycznik stosowany zewnętrznie koi ból stawów, a także wspomaga gojenie się ran, na co wpływa także działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze tej rośliny.

 

W przypadku stosowania ziela podagrycznika jako wsparcie leczenia wymienionych dolegliwości zwykle stosuje się napary. Herbatę z suszonego ziela podagrycznika przyrządza się przez zalanie 1 łyżeczki szklanką gorącej wody i parzenie pod przykryciem przez 15 minut. Napary zwykle pije się 1-2 razy dziennie.

Z kolei świeże liście podagrycznika zbierane zwykle w maju mogą być spożywane na surowo, jako dodatek do sałatek lub innych dań. Osoby zbierające tą roślinę powinny mieć jednak pewność, że nie pomylą jej z żadną inną, która może okazać się trująca.

Należy także pamiętać, że podagrycznik powinien być stosowany jedynie jako wsparcie leczenia w połączeniu z leczeniem konwencjonalnym, a przed jego stosowaniem warto poradzić się swojego lekarza.