Dysproporcja między wysokością emerytur a cenami produktów i usług w Polsce powoduje, że istotny stał się podstawowy problem polskiego seniora – brak pieniędzy.
Starsze osoby popadają niejednokrotnie w zadłużenie, ponieważ nie wystarcza im pieniędzy na utrzymanie i zakup niezbędnych a jednak czasami bardzo drogich leków czy sprzętu rehabilitacyjnego.
Seniorzy niejednokrotnie stają przed wyborem zapłacenia rachunku za prąd i zakupu medykamentu, którego przyjmowanie decyduje o ich życiu lub śmierci.
Wiele starszych osób wspomaga finansowo swoje rodziny.
Niskie emerytury nie pozwalają na godziwe życie.
Przeciętna wysokość emerytury w naszym kraju to według statystyk ZUS 2018 zł brutto.
Kobiety otrzymują znacznie niższą ( przeciętnie o 800 zł) emeryturę niż mężczyźni, bo w granicach 1700 zł brutto.
Wynika z tego, że osoba otrzymująca przeciętną pensję w Polsce, po przejściu na emeryturę traci w swoich zarobkach około 59%.
To stawia Polskę, w tej kwestii, na prawie ostatnim miejscu wśród krajów zrzeszonych w międzynarodowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
Połowa polskich emerytów uważa swoją sytuację finansową po prostu za złą, ponieważ nie starcza im pieniędzy do następnej wypłaty.
Podstawowy problem polskiego seniora – brak pieniędzy, stał się w naszym kraju regułą.
- Jak senior może poprawić sytuację swojego budżetu domowego ?
Niewiele starszych osób, bo tylko około 10 % ma to szczęście, że może liczyć na wsparcie finansowe rodziny.
Z reguły to seniorzy wspierają finansowo swoje dzieci, ze swoich emerytur, bądź dysponując dobrym zdrowiem, z zarobków uzyskiwanych z dodatkowej pracy.
Podstawowa zasada w sytuacji, gdy budżet domowy maleje to lepsza jego organizacja poprzez :
- znajdywanie możliwości oszczędzania,
- planowanie wszystkich wydatków z wyprzedzeniem,
- gromadzenie skromnych zapasów finansowych.
- pożyczki rodzinne lub bankowe w sytuacji nagłych, dużych wydatków.
Niektóre banki mają do zaoferowania specjalne produkty dedykowane seniorom.
Osoby, otrzymujące regularnie emeryturę, są dla banków i firm oferujących pożyczki bardzo dobrymi klientami, jednakże wskazana jest ogromna ostrożność w wybieraniu ofert jakie przedstawiają swoim potencjalnym klientom.
Starsza osoba powinna zawsze wybierać się do banku w asyście kogoś zaufanego i zorientowanego w bankowości, by uniknąć przykrych następstw podpisania nieodpowiednich dokumentów.
Wiele firm pożyczkowych zachęca do zaciągania pożyczek, a potem kolejnych na ich spłatę, co w konsekwencji prowadzi do rosnącego zadłużenia, po które w efekcie zgłasza się komornik.
Seniorzy powinni wystrzegać się korzystania z firm pożyczkowych, które świadczą swoje usługi w domu pożyczkobiorcy.
Przedstawiciel firmy nie tylko pobierze sporą opłatę za wizytę, ale również zmanipuluje tak swojego klienta – ofiarę, że podpisze zobowiązania finansowe wielokrotnie przewyższające jego możliwości.
Emeryci często padają ofiarami własnej naiwności i dobroci.
Ich dzieci, wnukowie lub opiekunowie niejednokrotnie nakłaniają ich do podpisywania zobowiązań finansowych, które następnie wykorzystują na własne cele.
Takie działania wpędzają starsze osoby w poważne zadłużenie.
Seniorzy powinni być informowani o grożących im niebezpieczeństwach finansowych i oszustach.
Wiele starszych osób otrzymuje telefoniczne i listowne zaproszenia na różnego rodzaju pokazy związane z promocją produktów zdrowotnych czy urządzeń gospodarstwa domowego.
Na tego typu spotkaniach przeszkoleni manipulatorzy wykorzystują łatwowierność seniorów i nakłaniają ich do podpisywania umów zobowiązujących do zapłacenia ogromnych pieniędzy za zakup na przykład kompletu noży czy garnków.
Dla osób w starszym wieku organizowane są kursy obsługi komputerów.
Ta wiedza może okazać się niezwykle pomocna w organizowaniu własnego budżetu domowego i w ograniczeniu zbędnych wydatków.
Jeśli starsza osoba nie jest w stanie czuwać samodzielnie nad swoim budżetem domowym musi w tym jej pomóc zaufany członek rodziny.