Szukaj

Upadki seniorów

Upadki seniorów

Oprócz chorób atakujących w starszym wieku, najbardziej niebezpieczne dla zdrowia są upadki seniorów.

30% Polaków w wieku powyżej 65 lat co najmniej raz w roku doznaje upadku.

Zaobserwowano, że u połowy osób, które mają takie zdarzenie za sobą, pojawia się tzw. lęk antycypacyjny, czyli obawa przed kolejnym upadkiem.

To powoduje, że seniorzy ograniczają aktywność fizyczną, pogarszając stan mięśni i stawów.

Upadki seniorów są 6 przyczyną śmiertelności wśród osób starszych.

Są także główną przyczyną śmierci spowodowanej nieszczęśliwymi wypadkami.

Co trzecia osoba w wieku powyżej 65 lat, mieszkająca samodzielnie, doznaje upadku przynajmniej raz w roku.

Dla osoby starszej każdy upadek to ryzyko bezpośrednich urazów i późniejszych powikłań.

– Często jest tak, że osoba starsza doznaje największych szkód nie bezpośrednio w efekcie upadku, lecz w tracie leczenia urazów.

Długotrwała rekonwalescencja zwykle wiąże się z unieruchomieniem w łóżku.

Może to powodować poważne powikłania: zakrzepicę żył głębokich, odwodnienie, zapalenie płuc i inne infekcje, odleżyny czy przykurcze w stawach.

Tego rodzaju problemy powodują, że chory staje się zależny od otoczenia.

Pojawiają się też stany lękowe czy nawet depresja – wyjaśnia prof. Michael Davidson, współautor wielu badań geriatrycznych i badacz w tym zakresie, a także współzałożyciel Angel Care, centrum seniora, które powstało we Wrocławiu.

Jakie są przyczyny upadków starszych osób?

To m.in.:

 • choroby układu krążenia,
 • hipoglikemia,
 • osteoporoza czy zapalenia stawów,
 • spadki ciśnienia,
 • problemy żołądkowo-jelitowe,
 • odwodnienie.

Im starsi jesteśmy, tym gorzej orientujemy się w przestrzeni (wpływają na to zwłaszcza zaburzenia narządu równowagi i słuchu oraz mamy słabszy wzrok).

– Jeśli seniorzy zaniedbują ćwiczenia fizyczne, to na dodatek szybko pogłębiają się ograniczenia mobilności związane z naturalnym procesem starzenia.

Mięśnie są słabsze, a układ szkieletowy mniej odporny, co bezpośrednio przekłada się na zagrożenie upadkiem – dodaje dr Patryk Piotrowski, psychiatra z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu specjalizujący się m.in. w psychogeriatrii.

Lęk przed upadkiem

Ryzyko upadku zwiększa także stosowanie niektórych leków, m.in. obniżających ciśnienie krwi, ale także popularnych środków na przeziębienie i grypę.

Powodują senność lub dezorientację.

Poza tym ryzyko zwiększają często stosowane leki antydepresyjne oraz leki zmniejszające niepokój.

– Tego typu leki powinny być przypisywane seniorom bardzo ostrożnie, ponieważ zakres skutków ubocznych u osób starszych jest wyraźnie szerszy. Natomiast leków uspokajających i nasennych zdecydowanie powinno się unikać – mówi dr Patryk Piotrowski.

Dowiedziono, że strach przed upadkiem również zwiększa ryzyko przewrócenia się.

Tym ważniejsze jest bezpieczne otoczenie i obecność osób, które w każdej chwili gotowe są pomóc.

Komfort psychiczny ma niebagatelne znaczenie.

– Zaobserwowano, że u prawie 50% osób, które mają już takie zdarzenie za sobą, pojawia się tzw. lęk antycypacyjny, czyli obawa przed kolejnym upadkiem. Ok. 26% osób skłania to do unikania aktywności fizycznej, pogłębiając problemy z koordynacją i mobilnością – dodaje dr Patryk Piotrowski.

Jak nie upadać?

Konieczne są :

 • stabilne meble,
 • dywany czy wykładziny z antypoślizgowym spodem,
 • odpowiednie oświetlenie,
 • w łazience siedzisko i boczne uchwyty,
 • elementy wyposażenia mieszkania, które zmniejszają ryzyko upadku.

Jednak nie gwarantują one całkowitego bezpieczeństwa.

– Najistotniejsze jest jednak zachowywanie ogólnej sprawności i kondycji fizycznej. Zawsze podkreślam znaczenie ćwiczeń gimnastycznych wzmacniających mięśnie i utrzymujących elastyczność stawów. Dobrym pomysłem jest fitness, ale korzyści przyniesie nawet regularne spacerowanie – mówi prof. Michael Davidson.

Nowoczesna centra dla seniorów, jak Angel Care, projektowane są przed doświadczonych lekarzy i naukowców.

Seniorzy mieszkają tam w apartamentach dostosowanych do ich preferencji i potrzeb – pod względem wyglądu są takie same jak własne mieszkania.

Jednak osoby starsze mogą tam korzystać z dodatkowych udogodnień (jak na przykład sprzątanie apartamentu), co wpływa na komfort życia, ale także na bezpieczeństwo.

Ten aspekt ma niebagatelne znaczenie, biorąc pod uwagę fakt, że we własnych mieszkaniach seniorzy często doznają upadków podczas codziennych czynności domowych.

– Infrastruktura w centrum jest zaprojektowana od początku do końca z myślą o potrzebach seniorów. Stała opieka wyspecjalizowanego personelu, w powiązaniu z systemem przywoławczym, daje komfort psychiczny.

Natomiast zindywidualizowane programy aktywności fizycznej czy rehabilitacji pomagają zachować mobilność na jak najwyższym poziomie – dodaje prof. Michael Davidson.

Znaczenie ma także kontakt z rówieśnikami, z którymi zawsze łączą wspólne tematy i doświadczenia.

Aktywność społeczna pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną, obniżając poziom stresu i redukując zagrożenie lękami czy depresją.