Podstawowy problem polskiego seniora

Podstawowy problem polskiego seniora

Dysproporcja między wysokością emerytur a cenami produktów i usług w Polsce powoduje, że istotny stał się podstawowy problem polskiego seniora – brak pieniędzy.

Starsze osoby popadają niejednokrotnie w zadłużenie, ponieważ nie wystarcza im pieniędzy na utrzymanie i zakup niezbędnych a jednak czasami bardzo drogich leków czy sprzętu rehabilitacyjnego.

Seniorzy niejednokrotnie stają przed wyborem zapłacenia rachunku za prąd i zakupu medykamentu, którego przyjmowanie decyduje o ich życiu lub śmierci.

Wiele starszych osób wspomaga finansowo swoje rodziny.

Niskie emerytury nie pozwalają na godziwe życie.

Przeciętna wysokość emerytury w naszym kraju to według statystyk ZUS 2018 zł brutto.

Kobiety otrzymują znacznie niższą ( przeciętnie o 800 zł) emeryturę niż mężczyźni, bo w granicach 1700 zł brutto.

Wynika z tego, że osoba otrzymująca przeciętną pensję w Polsce, po przejściu na emeryturę traci w swoich zarobkach około 59%.

To stawia Polskę, w tej kwestii, na prawie ostatnim miejscu wśród krajów zrzeszonych w międzynarodowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Połowa polskich emerytów uważa swoją sytuację finansową po prostu za złą, ponieważ nie starcza im pieniędzy do następnej wypłaty.

Podstawowy problem polskiego seniora – brak pieniędzy, stał się w naszym kraju regułą.

  • Jak senior może poprawić sytuację swojego budżetu domowego ?

Niewiele starszych osób, bo tylko około 10 % ma to szczęście, że może liczyć na wsparcie finansowe rodziny.

Z reguły to seniorzy wspierają finansowo swoje dzieci, ze swoich emerytur, bądź dysponując dobrym zdrowiem, z zarobków uzyskiwanych z dodatkowej pracy.

Podstawowa zasada w sytuacji, gdy budżet domowy maleje to lepsza jego organizacja poprzez :

  •          znajdywanie możliwości oszczędzania,
  •          planowanie wszystkich wydatków z wyprzedzeniem,
  •          gromadzenie skromnych zapasów finansowych.
  •          pożyczki rodzinne lub bankowe w sytuacji nagłych, dużych wydatków.

Niektóre banki mają do zaoferowania specjalne produkty dedykowane seniorom.

Osoby, otrzymujące regularnie emeryturę, są dla banków i firm oferujących pożyczki bardzo dobrymi klientami, jednakże wskazana jest ogromna ostrożność w wybieraniu ofert jakie przedstawiają swoim potencjalnym klientom.

Starsza osoba powinna zawsze wybierać się do banku w asyście kogoś zaufanego i zorientowanego w bankowości, by uniknąć przykrych następstw podpisania nieodpowiednich dokumentów.

Wiele firm pożyczkowych zachęca do zaciągania pożyczek, a potem kolejnych na ich spłatę, co w konsekwencji prowadzi do rosnącego zadłużenia, po które w efekcie zgłasza się komornik.

Seniorzy powinni wystrzegać się korzystania z firm pożyczkowych, które świadczą swoje usługi w domu pożyczkobiorcy.

Przedstawiciel firmy nie tylko pobierze sporą opłatę za wizytę, ale również zmanipuluje tak swojego klienta – ofiarę, że podpisze zobowiązania finansowe wielokrotnie przewyższające jego możliwości.

Emeryci często padają ofiarami własnej naiwności i dobroci.

Ich dzieci, wnukowie lub opiekunowie niejednokrotnie nakłaniają ich do podpisywania zobowiązań finansowych, które następnie wykorzystują na własne cele.

Takie działania wpędzają starsze osoby w poważne zadłużenie.

Seniorzy powinni być informowani o grożących im niebezpieczeństwach finansowych i oszustach.

Wiele starszych osób otrzymuje telefoniczne i listowne zaproszenia na różnego rodzaju pokazy związane z promocją produktów zdrowotnych czy urządzeń gospodarstwa domowego.

Na tego typu spotkaniach przeszkoleni manipulatorzy wykorzystują łatwowierność seniorów i nakłaniają ich do podpisywania umów zobowiązujących do zapłacenia ogromnych pieniędzy za zakup na przykład kompletu noży czy garnków.

Dla osób w starszym wieku organizowane są kursy obsługi komputerów.

Ta wiedza może okazać się niezwykle pomocna w organizowaniu własnego budżetu domowego i w ograniczeniu zbędnych wydatków.

Jeśli starsza osoba nie jest w stanie czuwać samodzielnie nad swoim budżetem domowym musi w tym jej pomóc zaufany członek rodziny.

 

 « (Poprzedni artykuł)
(Następny artykuł) »Jeden Komentarz to Podstawowy problem polskiego seniora

  1. Do tej pory nigdzie nie ma wzmianki o problemach stomatologicznych. Dziwię się, że Minister Zdrowia nigdzie tego tematu nie porusza. Wiadomo, że leczenie dwóch zębów przednich nie rozwiązuje problemu. Wiadomo, że większość chorób to zęby. Nie gryziemy dokładnie pokarmów i to problem. Wylecenie jednego zęba to średnio 300 zł. Emeryt woli wyrwać niż leczyć. Gorzej jest z dziećmi. Sztuczna szczęka lepsza też kosztuje. Dofinansuje się różne choroby a zębów nie, to znaczy prócz zębów zajęczych.
    Drugi temat, który mnie irytuje to spłaszczenie emerytur. Widzę, że Rząd martwi się o słabszych i dobrze. Średnia emerytura za PO/PSL straciła 50% na rynku. To też jest wysoce niesprawiedliwe. Składki były odprowadzone wysokie, a teraz za mało aby żyć a za dużo żeby umrzeć.
    Może ktoś łaskawie poruszy i te dwa wątki? Pozdrawiam Seniorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *