Szukaj

Przyczyny chrapania

Przyczyny chrapania

Szacuje się, że nawet 10% osób na świecie ma problem z chrapaniem. Przyczyny mogą być różne – od błahych do poważnie zagrażających zdrowiu. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Bezdech senny

Niestety, chrapanie w większości przypadków jest groźne dla naszego zdrowia. Charakterystyczny dźwięk pojawia się, kiedy powietrze ma utrudniony przepływ przez jamy gardła. Często chrapanie jest objawem obturacyjnego bezdechu sennego, czyli choroby spowodowanej powtarzającymi się wielokrotnie w czasie snu epizodami zatrzymania oddychania (bezdechów) lub jego znacznego spłycenia (hipowentylacji).

Kształt podniebienia

Przyczyna chrapania może być również ukształtowanie podniebienia. Osoby, których podniebienie jest niskie, grubsze i miękkie mogą wykazywać skłonności do chrapania. Kształt podniebienia można skorygować za pomocą radioterapii.

Niedrożność nosa

Charakterystyczny odgłos może powstawać, gdy powietrze nieprawidłowo przepływa przez zatkane gardło. Niedrożność gardła może być spowodowana alergią lub stanem zapalnym podczas przeziębienia, wówczas chrapanie pojawia się tylko podczas trwania choroby.

Nadwaga

Według niektórych naukowców chrapanie może mieć związek z nadwagą.  Badania wykazały, że nadwaga i otyłość znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia problemów z oddychaniem w czasie snu. Wytłumaczeniem ma być argument, że ,,nadprogramowy” tłuszcz zbiera się w okolicy szyi i naciska na tchawicę. Uciśnięty narząd nieprawidłowo przepuszcza powietrze i powstaje specyficzny dźwięk.

Wiek i płeć

Według danych statystycznych największy odsetek chrapiących osób to ludzie po 40 roku życia. Przeważnie częściej chrapią mężczyźni niż kobiety. U Pań problem ten pojawia się zwykle po przebytej menopauzie.

Alkohol

Spożywanie alkoholu powoduje rozluźnienie mięśni, w tym mięśni dróg oddechowych. W związku z tym po spożyciu alkoholu, szczególnie w godzinach nocnych nawet osoba, która zazwyczaj nie ma problemu z chrapaniem może zacząć chrapać.

Pozycja podczas snu

Okazuje się, że nawet pozycja, w której śpimy, ma wpływ na chrapanie. Spanie na plecach powoduje, że język opada i blokuje przepływ powietrza co z kolei może przyczynić się do chrapania.