Badanie rezonansem magnetycznym jest popularne oraz powszechne. Dzieje się tak dlatego, że jest ono bardzo często wykorzystywane w wielu dziedzinach medycyny. Mimo tego wiele osób, kiedy słyszy o skierowaniu na MRI, czuje wielki niepokój oraz sporo wątpliwości. Dokładnie tak samo, jak w wielu innych wypadkach to niewiedza sprawia, że niepotrzebnie się martwimy. Mitów na temat rezonansu magnetycznego jest naprawdę wiele, dlatego należy robić wszystko, aby je obalać. Jakie z nich są najpopularniejsze?
Za przeprowadzenie tego badania odpowiada urządzenie, które wytwarza silne pole magnetyczne. Co dzieje się dalej? W dużym uproszczeniu – w efekcie wygenerowanego pola, protony wodoru w ciele pacjenta ulegają pobudzeniu, a emitowane przez nie fale wykrywa specjalna aparatura przeobrażająca je w obraz o wysokiej wartości diagnostycznej na ekranie komputera. Pomimo nieinwazyjnego sposobu przeprowadzenia tego badania wzbudza on jednak w wielu pacjentach obawy – dyskomfort jest spowodowany jego statycznym charakterem, należy bowiem pozostać nieruchomo w dość wąskim tunelu.
Pole magnetyczne oraz fale radiowe towarzyszące badaniu MRI są całkowicie bezpieczne dla Twojego organizmu. Co ważne, nie ma odgórnych zaleceń dotyczących limitu tych badań. Inaczej jest w przypadku badań rentgenowskich, które wytwarza szkodliwe promieniowanie.
Jedynym przeciwwskazaniem, które może dyskwalifikować Twój udział w badaniu jest posiadanie metalowych klipsów na tętniakach, rozrusznika serca, płytek ortopedycznych czy innych metalowych implantów. Podczas pracy rezonansu mogłyby ulec uszkodzeniu, nadmiernemu przegrzaniu albo przemieszczeniu.
Przed rezonansem magnetycznym koniecznie trzeba zdjąć wszystkie metalowe ozdoby (naszyjniki, zegarki, kolczyki), które zakłóciłyby pracę urządzenia.
W przypadku ciąży należy o tym poinformować personel.
Jeśli cierpisz z powodu klaustrofobii – przed badaniem możesz zażyć łagodne środki uspokajające, aby wyeliminować potrzebę ruchu. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ nasz personel zadba o Twój komfort. Każdy pacjent otrzymuje sygnalizator – wciśnięcie go pozwala na przerwanie badania. Możemy też zainstalować specjalne lustro, które umożliwia obserwację naszego pracującego technika lub wyświetlanego filmu na życzenie Pacjenta. Dla podniesienia komfortu przykładamy wagę do zapewnienia dogodnej temperatury w pomieszczeniu, z kolei nasza aparatura jest wyposażona w specjalny system nawiewów, które dają poczucie dopływu świeżego powietrza. Istnieje także możliwość przeprowadzenia badań w towarzystwie osoby bliskiej do czego zachęcamy.
Rezonans magnetyczny (w skrócie: MRI – magnetic resonance imaging) to badanie, które ma wyjątkowo szerokie spektrum diagnostyczne. Umożliwia analizę wybranych partii ciała. Ma również tę zaletę, że może być przeprowadzane wielokrotnie, stosownie do wskazań medycznych. Nie ma obaw o negatywne konsekwencje czy ograniczenia w przeprowadzeniu badania na młodych pacjentach czy na seniorach. Uzyskanie wysoce dokładnych wyników w zakresie tkanek miękkich (naczynia, nerwy czy mózg), a także twardych (kości) umożliwia wykonanie ultradokładnej diagnostyki pod kątem wykrycia stanów zapalnych, nowotworów czy urazów. Jeśli masz wątpliwości dotyczące badania MRI – poniżej prezentujemy najczęściej pojawiające się pytania.
Badanie w rezonansie to nieprzyjemny oraz bolesny proces – MIT
Każda osoba, która otrzymuje wiadomość mówiącą, że będzie musiała poddać się badaniu rezonansem magnetycznym, zastanawia się, czy proces ten jest bolesny, a nawet nieprzyjemny. Potwierdzeniem tego są wyniki w wyszukiwarkach internetowych, które odnoszą się właśnie do tego tematu. Prawda jest jednak taka, że nie musimy się niczym martwić. Dlaczego zatem tak wiele osób niepokoi się przed badaniem rezonansem? Z pewnością dlatego, że w trakcie badania wykorzystywane jest promieniowanie elektromagnetyczne w paśmie fal radiowych, a także pole magnetyczne. Rzeczywistość jest jednak taka, że gdyby takie badanie miało sprawiać jakikolwiek ból, to bardzo podobne uczucie zapewniałoby nam stanie bardzo blisko telewizora.
Dla wielu osób jednak jest to nieco niekomfortowe badanie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w czasie tego procesu pacjent zmuszony jest do leżenia przez długi czas w bez ruchu. Nie możemy również nie wspomnieć o hałasie, jaki generowany jest przez aparat, a nie należy on do najmniejszych. Żeby zminimalizować te niemiłe doznania, Pacjent w czasie badania wyposażony jest w słuchawki, które wytłumiają hałas, dodatkowo możemy zaopatrzyć się też w zatyczki do uszu.
W czasie badania dopływ powietrza zostaje odcięty, a pacjent może się udusić – MIT
Dla wielu ludzi widok sprzętu, jaki wykorzystywany jest do badania MRI, jest po prostu przerażający. Dzieje się tak dlatego, że obawiają się one o brak tlenu, a co za tym idzie, uduszenie. Prawda jest jednak taka, że nie mamy się czego obawiać. Dlaczego? Oczywiście dlatego, że w aparacie znajduje się dodatkowy nawiew powietrza, a w pomieszczeniu, w którym przeprowadzane jest badanie, zainstalowana jest klimatyzacja. Nie możemy również nie wspomnieć, że urządzenia, dzięki którym możliwe jest przebadanie pacjenta rezonansem magnetycznym, posiadają tak zwaną „gruszkę bezpieczeństwa”. Jak to działa? Kiedy pacjent zacznie się źle czuć, może po prostu ją ścisnąć, co będzie skutkowało natychmiastowym przerwaniem badania.
Badanie wiąże się z działaniem szkodliwego promieniowania – MIT
Spora część osób, kiedy słyszy o tym, że badanie rezonansem wiąże się z oddziaływaniem promieniowania oraz pola magnetycznego, czuje wiele obaw. Prawda jest jednak taka, że proces ten jest zupełnie bezpieczny, a niepokój jest zupełnie zbędny. W trakcie MRI wykorzystywane jest tylko i wyłącznie pole magnetyczne, a także fale radiowe. W związku z tym promieniowanie rentgenowskie, o które boi się tak wielu pacjentów, w ogóle nie ma tam miejsca. Co więcej, zarówno energia, jak i natężenie pola magnetycznego są stale kontrolowane, dlatego badanie rezonansem magnetycznym może być bardzo często przeprowadzane.
Rezonans magnetyczny za każdym razem od razu bada całe ciało – MIT
Wiele osób twierdzi, że jednorazowe badanie rezonansem za każdym razem sprawdzi całe ciało. Oczywiście możemy wyróżnić tak zwane badanie Whole Body, którego zadaniem jest zlokalizowanie ognisk zapalnych w ciele. Nie jest to jednak absolutna konieczność, a rozwiązanie dla osób, które od długiego czasu nie przeprowadzali żadnych badań profilaktycznych. Jeśli jednak badanie to wykaże, że w pewnych obszarach mają miejsce określone zmiany, to konieczne będzie dokładniejsze przebadanie właśnie tych miejsc.
Rezonans Magnetyczny 3T
W centrum diagnostycznym Radio Medica wykorzystujemy najwyższej klasy aparat do badań rezonansem magnetycznym – MAGNETOM Spectra 3T marki Siemens. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii zapewniamy wysokiej klasy diagnostykę dla Pacjentów z Warszawy i nie tylko. Rezonans magnetyczny 3T to przede wszystkim wyższa dokładność badania, a co za tym idzie skuteczna metoda znajdowania odpowiedzi na potrzeby zdrowotne naszych pacjentów.
Badania rezonansem magnetycznym 3T to w chwili obecnej najbardziej zaawansowana technika obrazowania, dzięki której można uzyskać dokładniejsze obrazy w porównaniu do aparatów o niższym natężeniu pola. Technologia 3T wykorzystywana jest w czołowych ośrodkach klinicznych w Polsce i na świecie.
Rezonans magnetyczny w badaniach ortopedycznych.
W badaniach ortopedycznych niezwykle ważne jest dokładne obrazowanie. Najlepszą diagnostykę można uzyskać przez połączenie możliwości aparatu 3T z wysokiej klasy cewkami nadawczo – odbiorczymi. W Radio Medice korzystamy z najlepszych oferowanych przez producenta cewek. Dla przykładu badania stawu kolanowego wykonujemy przy użyciu unikalnej 18-kanałowej cewki nadawczo – odbiorczej. Dzięki tej cewce możliwe jest uzyskanie najdokładniejszych obrazów i postawienie celnej diagnozy. Jakość tego połączenia jest szczególnie ważna w obrazowaniu rezonansem magnetycznym takich struktur anatomicznych jak więzadła, łąkotki, krążki międzykręgowe i inne nawet najmniejsze części naszych stawów.
Dzięki zastosowaniu technologii TIM możliwe jest badanie długich obszarów takich jak kręgosłup. Podczas jednego badania rezonansem magnetycznym możemy zobrazować wszystkie trzy odcinki kręgosłupa. W aparacie 3T uzyskujemy nieosiągalną wcześniej jakość obrazowania, która pozwalana uzyskać odpowiedź na pytania o Państwa zdrowie.
Badania rezonansem magnetycznym niezależnie od natężenia pola są badaniami nieszkodliwymi, co oznacza, że można je wykonać na życzenie i nie jest wymagane skierowanie.
Rezonans magnetyczny w badaniach neurologicznych
Technologia 3T doskonale sprawdza się w badaniach neurologicznych. Dzięki zastosowaniu wysokiego pola3 Tesli w połączeniu z najwyższej klasy 32-kanałową cewką nadawczo-odbiorczą uzyskujemy najwyższej klasy badania mózgu oraz innych struktur neurologicznych. Badania rezonansem 3T pozwalają uzyskać najwyższą rozdzielczość i zbadać nawet najmniejsze struktury. Dzięki temu wiele chorób, tj. stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera czy wczesne zmiany onkologiczne, mogą zostać wykryte już na wczesnym stadium, co jest niemożliwe przy użyciu aparatów z niższym polem elektromagnetycznym. Jednocześnie badania rezonansem magnetycznym są nieszkodliwe i nie wymagają skierowania.
Rezonans magnetyczny w badania onkologicznych
Dzięki zastosowaniu technologii 3T oraz zestawu najlepszych oferowanych przez firmę Siemens cewek nadawczo-odbiorczych możliwe jest osiągnięcie największej dokładności w badaniach. Rezonans magnetyczny 3T pozwala wykryć nawet najmniejsze zmiany i postawić trafną diagnozę. Zwykle w badaniach onkologicznych korzysta się z tzw. badań dwufazowych przed i po kontraście. W Radio Medice korzystamy ze specjalnej strzykawki automatycznej, która pozwala precyzyjnie i w odpowiednim czasie podać kontrast. Korzystamy również z najbezpieczniejszych kontrastów dostępnych na rynku.
Szczególne zastosowanie w badaniach rezonansem magnetycznym ma kontrast w przypadku badań związanych z chorobami onkologicznymi. Zdarza się, że podaje się środek kontrastujący również w innych badaniach. Środek kontrastujący podawany jest na zlecenie lekarza radiologa. Badania rezonansem magnetycznym z kontrastem zwykle trwają nieco dłużej, ponieważ do standardowego protokołu dodawane są sekwencje po podaniu kontrastu.
Jakie badania możesz u nas wykonać?
– kompleksowe badanie MRI wybranej partii ciała,
– badanie RTG. Oferujemy też atrakcyjne pakiety przy wykonaniu badań łączonych