W celu wzmocnienia odporności najczęściej sięgamy po preparaty oraz żywność zawierające witaminę C. Nie zapominajmy jednak, że jej skuteczność przy przeziębieniu uzależniona jest systematycznym stosowaniem. Poza powszechnie znanymi produktami z witaminą C jej bogatym źródłem jest rokitnik. Kiedy sięgnąć po tą roślinę i jakie ma właściwości lecznicze?
Rokitnik zwyczajny (pospolity) jest krzewem dorastającym do 5 metrów wysokości, choć ma raczej formę rozłożystą. Rokitnik często stanowi ozdobę ogrodów jako roślina zadarniająca o wyrazistych, dekoracyjnych owocach. Surowcem wykorzystywanym w przemyśle są najczęściej pomarańczowe, okrągłe owoce rokitnika. Poza owocami wykorzystuje się także korę, liście oraz pestki.
Rokitnik – źródło wartościowych związków leczniczych
Rokitnik jest drugą co do zawartości witaminy C rośliną – zaraz po dzikiej róży. Co więcej, rokitnik nie traci witaminy C w trakcie obróbki termicznej, ponieważ roślina ta nie zawiera kwasu rozkładającego witaminę C. Warto więc spożywać rokitnik w każdej formie, również przetworzonej (soki, konfitury). Poza witaminą C roślina ta odznacza się zawartością niemalże 200 wartościowych związków, do których należą np.:
- aminokwasy;
- związki przeciwutleniające;
- flawonoidy;
- karotenoidy;
- fitosterole;
- nienasycone kwasy tłuszczowe;
- wiele mikroelementów, np. żelazo, potas, mangan, bor, fosfor, krzem, wapń;
- witaminy – w tym rzadko występująca w roślinach witamina B12.
Rokitnik – działanie i wskazania
Rokitnik jest szczególnie polecany osobom z wysokim zapotrzebowaniem na witaminę C, czyli podatnym na infekcje, siniaki i utrudnione gojenie ran, krwawienia dziąseł oraz bóle mięśniowo-stawowe.
Roślina wpływa korzystnie na regulację stężenia cholesterolu, ma więc dzianie wspomagające profilaktykę miażdżycy, a co za tym idzie także chorób serca oraz udarów mózgu.
Rokitnik w postaci przetworzonej występuje jako olej z rokitnika, który ma korzystne dzianie na przewód pokarmowy. Wspomaga łagodzenie objawów choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także zmniejsza zgagę.
Substancje aktywne wchodzące w skład rokitnika wykazują działanie przeciwzapalne, dlatego roślina może być stosowana w przypadku bólów reumatycznych. Stosuje się wówczas napary doustnie, natomiast zewnętrznie w postaci okładów można wykorzystywać rokitnik przy zmianach skórnych, takich jak oparzenia i odleżyny.
Rokitnik – przeciwwskazania
Rokitnika nie można stosować u osób cierpiących na schorzenia takie jak:
- zapalenie trzustki;
- zapalenie wątroby;
- zapalenie pęcherzyka żółciowego;
- kamica żółciowa.