Szukaj

Ryzyko zakażenia koronawirusem a kąpiele w basenie

Ryzyko zakażenia koronawirusem a kąpiele w basenie

Od 6 czerwca 2020 roku, w ramach kolejnych etapów odmrażania gospodarki, istnieje możliwość korzystania z obiektów sportowych, basenów i siłowni. Czy możemy zatem czuć się bezpiecznie w jacuzzi, spa, wodnych placach zabaw itp.? Według specjalistów z Głównego Inspektoratu Sanitarnego woda znajdująca się w basenach nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pod warunkiem, że jest poddawana regularnej dezynfekcji i uzdatnianiu. Wirus SARS-CoV-2 jest patogenem otoczkowym wrażliwym na substancje stosowane w celu dezynfekcji. Oznacza to, że chlor (podchloryn sodu) używany do odkażania wody basenowej w publicznych kąpieliskach skutecznie usuwa cząstki wirusa. Standardowa procedura uzdatniania i dezynfekcji wody jest wystarczająca dla utrzymania właściwej jakości mikrobiologicznej wody. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę, to kontrola właściwego przebiegu i zachowania odpowiednich parametrów w czasie procesów higienicznych w zbiornikach wodnych. Każde odchylenie od normy musi być niezwłocznie odnotowane i wyeliminowane.
Przy specjalnych typach basenów istnieją wytyczne dotyczące zastosowania stężenia wolnego chloru w wodzie na poziomie wyższym niż ma to miejsce w przypadku zwykłego basenu kąpielowego. Wyższe stężenia chloru powodują usunięcie cząsteczek wirusa z aerozolu powstałego podczas działania np. jacuzzi czy kąpielisk w spa. Jak widzimy, nie ma konieczności wprowadzania dodatkowych zasad w celu uzdatniania i odkażania wody w obiektach sportowych i rekreacyjnych.
Na całym świecie nie potwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem wśród osób kąpiących się w wodzie basenowej. Warto wspomnieć, że nie było też przypadku infekcji wspomnianym wirusem po spożyciu wody pitnej, która musi spełniać odpowiednie normy higieniczne.
Gdzie zatem należy dopatrywać się możliwości potencjalnego zarażenia się wirusem?
Zagrożenie być spowodowane nieprzestrzeganiem zasad higieny i brakiem zachowania dystansu między ludźmi korzystającymi z obiektów wodnych. Pamiętajmy zatem, że przebywanie w miejscach rekreacji bądź obiektach sportowych, nie zwalnia nas z obowiązku utrzymywania dystansu 1,5 metrowego od innych osób znajdujących się na terenie danego obiektu. Wirus szerzy się drogą kropelkową, więc jego cząsteczki wydostają się z dróg oddechowych osoby chorej podczas kaszlu, kichania, a także rozmowy na odległość około 2 metrów. Osoby zdrowe przebywające w odległości do 2 metrów od chorego, mogą zostać zainfekowane. Wśród zdrowych użytkowników basenów, mogą znajdować się tacy, którzy nie wykazują objawów infekcji wirusowej, ale w ich organizmach znajduje się koronawirus. Aby zminimalizować ryzyko powstania ogniska zakażeń wśród osób korzystających z tego samego obiektu, należy zredukować ilość użytkowników przebywających jednocześnie na wspólnej przestrzeni. Należy także umożliwić użytkownikom omawianych obiektów dostęp do płynów/żeli do dezynfekcji rąk.