Zmarł Georg Ratzinger – brat emerytowanego papieża Benedykta XVI

Georg Ratzinger, brat papieża seniora Benedykta XVI, zmarł w środę 1 lipca tego roku. Emerytowany papież pożegnał starszego brata w niemieckim Ratyzbonie na kilkanaście dni przed jego śmiercią.

 

Kim był Georg Ratzinger?

Georg Ratzinger był starszym bratem Benedykta XVI, który 28 lutego 2013 roku ustąpił z urzędu stając się emerytowanym papieżem. Podobnie jak jego brat, Georg Ratzinger był księdzem katolickim. Bracia byli ze sobą bardzo związani, utrzymywali ze sobą bliski kontakt, często się spotykali i telefonowali do siebie.

Obaj bracia wstąpili do seminarium archidiecezjalnego metropolii monachijsko-fryzygijskiej. Święcenia kapłańskie przyjęli po pięciu latach nauki, tego samego dnia – 19 czerwca 1951 roku – z rąk Michaela von Faulhabera.

Ksiądz Georg Ratzinger pełnił funkcję kapłańską przez blisko 69 lat. Odszedł z tego świata w wieku 96 lat.

 

Życiorys księdza Georga Ratzingera

Georg Ratzinger urodził się 15 stycznia 1924 roku w Pleiskirchen. Od najmłodszych lat interesował się muzyką, grał na organach kościelnych. W dorosłym życiu ksiądz zdradził, iż jego ulubioną muzyką są utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta. Ratzinger rozpoczął naukę muzyczną. Przerwał jednak edukację wstępując do Wehrmachtu i czynnie uczestniczył w walkach we Włoszech.

Po kliku latach, w 1946 roku wstąpił wraz z bratem Josephem do seminarium. Po przyjęciu święceń kapłańskich ksiądz Ratzinger studiował muzykę kościelną w Monachium. Po zakończeniu nauki, w 1957 roku, objął funkcję dyrygenta parafialnego chóru. Zaledwie kilka lat później kapłan objął stanowisko dyrektora muzycznego w katedrze świętego Piotra w Rytyzbonie. Zajmował się również m.in. chórem katedralnym, nagrywał płyty z muzyką kościelną, a także koncertował w wielu krajach. Swoją przygodę z chórem ksiądz Georg Ratzinger zakończył w 1994 roku.

Za oddanie muzyce i działania związane z szerzeniem kościelnej twórczości ksiądz Georg Ratzinger został uhonorowany m.in. Federalnym Krzyżem Zasługi. Poza zamiłowaniem do muzyki zmarły kapłan był ceniony za swoje liczne osiągnięcia. Otrzymał m.in. tytuł kapelana, prałata honorowego i infułata.

Z wielkim żalem żegnamy tak wielkiego człowieka.

 « (Poprzedni artykuł)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *