Szukaj

SIBO – jaka choroba kryje się pod tą nazwą?

SIBO – jaka choroba kryje się pod tą nazwą

Flora bakteryjna przewodu pokarmowego pełni w organizmie bardzo ważną rolę. Jej zaburzenia mogą mieć wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Co ważne, nie tylko osłabienie, ale także przerost floty bakteryjnej określa się jako zaburzenie patologiczne. SIBO, czyli zespół przerostu floty bakteryjnej jelita cienkiego, to poważna dolegliwość, która może prowadzić do licznych powikłań. Jakie są przyczyny, objawy i skutki tej przypadłości? Dowiedz się więcej!  

 

Co to jest SIBO?

SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth) to zespół przerostu flory bakteryjnej, która najczęściej przedostaje się z jelita grubego do jelita cienkiego, gdzie w zdrowym organizmie ilość bakterii powinna być ograniczona.

Schorzenie może być następstwem niewystarczającej sprawności zastawki krętniczo-kątniczej. Funkcją wspomnianej zastawki jest blokowanie migracji bakterii do innych części przewodu pokarmowego. SIBO może dotyczyć pacjentów, u których dochodzi do zaburzenia perystaltyki jelit. Często są to osoby w starszym wieku, a także pacjenci chorujący m.in. na celiakię, polymyositis, amyloidozę. DO przyczyn przerostu bakteryjnego jelita cienkiego zalicza się także neuropatie będącej następstwem m.in. cukrzycy i choroby Parkinsona.

Inną przyczyną SIBO mogą być zaburzenia systemu usuwającego pokarm i bakterie z jelita cienkiego. Schorzenie to często dotyczy osób z wadami anatomicznymi przewodu pokarmowego, a także po przebytych operacjach  obrębie jelit.

 

Objawy przerostu flory bakteryjnej

Objawy SIBO przez długi czas mogą być niezauważalne. Często ,,pożyteczne” bakterie skutecznie hamują przerost flory jelitowej. Niemniej jednak w niektórych przypadkach zespół przerostu flory bakteryjnej skutkuje poważnymi powikłaniami ogólnoustrojowymi.

W pierwszej kolejności zwykle pojawiają się bóle brzucha, nudności, a nawet wymioty. Osoba chora może mieć przewlekłe wzdęcia, zaparcia lub biegunki, zgagę, czy uczucie ciężkości po posiłku. Schorzenie jelit może zaburzać wchłanianie związków odżywczych prowadząc m.in. do anemii i przewlekłego zmęczenia. Może pojawić się także stan zapalny śluzówki żołądka. W niektórych przypadkach obserwuje się objawy alergii, m.in. problemy skórne. U osób chorujących na SIBO mogą występować także bóle stawów, zespół niespokojnych nóg, a nawet depresja.