Okłady i kąpiel borowinowa – pomysł na domowe SPA?

Borowina lecznicza to bogate źródło związków odżywczych, które stanowią remedium na wiele dolegliwości. Okłady i kąpiele borowinowe należą do popularnych metod stosowanych w sanatoriach i uzdrowiskach, ale z właściwości borowiny można korzystać również w warunkach domowych. Podpowiadamy, jak samodzielnie zrobić okład i przygotować leczniczą kąpiel!

 

Działanie borowiny

Torfy borowinowe to naturalny surowiec pozyskiwanych z terenów leśnych. W celach leczniczych wykorzystuje się tylko borowinę pochodzącą z miejsc zatwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia.

Borowiny to torfy charakteryzujące się wysoką zawartością związków mineralnych i odżywczych oraz niską przepuszczalnością ciepła. Z tego powodu ogrzanie borowiny pozwala na zatrzymanie ciepła na powierzchni skóry. Rozgrzanie tkanek pozwala m.in. na rozluźnienie mięśni i łagodzenie dolegliwości bólowych różnego pochodzenia. Zabiegi borowinowe poprawiają również wygląd skóry, działają ujędrniająco i antycellulitowo.

 

Zachowaj ostrożność   

Borowina może być stosowana samodzielnie w domu, jednak przed wyborem takiej terapii warto zapoznać się z przeciwwskazaniami, a w razie wątpliwości poprosić o poradę lekarza. Istnieją bowiem sytuacje, które wykluczają wykonywanie okładów z borowiny, a są to m.in.:

 • choroby układu sercowo-naczyniowego;
 • zbyt niskie ciśnienie krwi;
 • gruźlica;
 • cukrzyca;
 • ciąża;
 • schorzenia nerek;
 • ostre infekcje;
 • otwarte rany;
 • nadczynność tarczycy;
 • skłonność do krwawień.

Przed zastosowaniem okładów i kąpieli borowinowych zapytaj lekarza, czy taka forma zabiegów będzie dla Ciebie odpowiednia! W przeciwnym razie stosowanie borowiny może pogłębić Twoje dolegliwości!  

 

Domowy okład z borowiny

Działanie okładów borowinowych polega przede wszystkim na efekcie termicznym. Dodatkową zaletą jest poprawa krążenia w miejscu poddanym zabiegowi. Okład taki przygotowuje się poprzez podgrzanie pasty borowinowej w ciepłej kąpieli wodnej.

Pojemnik z pastą należy umieścić nad parą wodną i mieszać do momentu, aż pasta osiągnie temperaturę ok. 40-42 stopni Celsjusza. Kolejno nakładamy borowinę na skórę tworząc warstwę o grubości 0,5-1 cm, owijamy skórę folią i okrywamy ręcznikiem. Pastę pozostawiamy na pół godziny, po czym spłukujemy pod bieżącą wodą.

Wygodnym sposobem pozwalającym na zastosowanie borowiny w domu są gotowe plastry borowinowe, które przykłada się na miejsce wymagające regeneracji. W przypadku stłuczeń zaleca się stosowanie chłodzących kompresów borowinowych. W tym celu pastę borowinową należy schłodzić w lodówce, po czym przyłożyć na skórę i pozostawić na  20-30 minut.

 

Kąpiel borowinowa

W celu przygotowania kąpieli borowinowej stosuje się gotowe emulsje z zawartością borowiny, sól borowinową lub kostki borowinowe. Ilość preparatu wylicza się zgodnie ze wskazaniami na opakowaniu. Decydując się na domowy zabieg z borowiną należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

 • przed kąpielą należy wypić dużą ilość wody, ponieważ kąpiel działa rozgrzewająco, zwiększając tym samym wydzielanie potu;
 • kąpiel nie powinna być zbyt ciepła, ponieważ borowina długo utrzymuje temperaturę – woda powinna mieć maksymalnie 40-42 stopnie Celsjusza;
 • pierwsza kąpiel powinna trwać 10-15 minut, a kolejna nie dłużej niż pół godziny;
 • po kąpieli zaleca się przynajmniej jednogodzinny odpoczynek w pozycji leżącej w temperaturze pokojowej (22 stopnie Celsjusza).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *