Sok z aloesu należy do jednych z najpopularniejszych, domowych metod leczenia. Aloes nadaje się do stosowania zewnętrznie, jak również do picia. Wiele osób przyrządza go własnoręcznie z hodowanych w domu roślin. Jak działa sok z aloesu, kiedy warto go pić, a kiedy lepiej z niego zrezygnować?
Aloes – związki aktywne i działanie
Aloes dziko rosnący można spotkać w krajach tropikalnych, jednak jego niezwykły wygląd i wartości lecznicze miąższu zyskały szczególne uznanie także w polskich domach. Roślina w ponad 90% składa się z wody, natomiast pozostała część to niemal 300 aktywnych związków, wśród których znajdują się takie, których organizm nie potrafi sam wytwarzać.
Aloes zawiera m.in.:
- aminokwasy;
- antraglikozydy;
- witaminy (C, E, A, grupy B);
- enzymy roślinne;
- kwasy tłuszczowe i organiczne;
- błonnik;
- polisacharydy;
- saponiny;
- liczne składniki mineralne.
Aloes stosowany zewnętrznie
Sok z aloesu jest skutecznym, domowym sposobem na dolegliwości związane ze skórą. Liczne związki zawarte w roślinie działają kojąco na skórę, łagodzą podrażnienia i przyśpieszają gojenie drobnych ran. Co więcej, aloes dzięki zawartości prostaglandyn działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Sok z aloesu lub żele zawierające aloes można stosować na odparzenia, stany zapalne skóry, czy na miejsca po ukąszeniu owadów. Sok z aloesu można stosować także w formie okładów, np. przy bólach reumatycznych.
Ze względu na właściwości nawilżające aloes wchodzi w skład wielu kosmetyków do pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej i skłonnej do podrażnień. Wysoka zawartość antyoksydantów sprawia, że aloes spowalnia procesy starzenia i wygładza cerę. Z kolei działanie przeciwzapalne sprawdza się przy pielęgnacji skóry skłonnej do powstawania wyprysków i zmian trądzikowych. Również aloes zastosowany na włosy ma korzystne działanie – nawilża, odżywia, nadaje włosom blasku i zdrowego wyglądu.
Sok z aloesu do picia
Aloes stosowany wewnętrznie działa przeczyszczająco, co oczyszcza jelita i wspomaga detoksykację organizmu, także przez wsparcie funkcji nerek i wątroby. Jednak m.in. ze względu na działanie przeczyszczające sok z aloesu powinien być spożywany w niewielkich ilościach. Nie należy przekraczać dawkowania określanego na poszczególnych produktach.
Właściwości lecznicze aloesu stosowanego doustnie to m.in.:
- zwiększenie odporności;
- działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne;
- działanie oczyszczające;
- ochrona przed wolnymi rodnikami;
- działanie żółciopędne;
- obniżanie poziomu cholesterolu;
- wsparcie gospodarki glikemicznej (przy cukrzycy);
- poprawa trawienia.
Sok z aloesu – przeciwwskazania
Sok z aloesu nie nadaje się dla dzieci i kobiet w ciąży. Stosowanie soku z aloesu warto skonsultować z lekarzem, zwłaszcza jeśli jednocześnie występują choroby przewlekłe. Ponadto, aloesu nie należy stosować przez dłuższy okres bez wskazań lekarza.
Aloesu nie należy stosować u osób cierpiących na zapalenie jelit lub u osób starszych z niedrożnością jelit.
Należy zachować ostrożność także u alergików – sok z aloesu może uczulać, jak każda inna roślina.
Z aloesu do picia powinny zrezygnować także osoby mające hemoroidy.