Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie seniorów cierpiących na depresję. Konieczność zachowania dystansu od innych ludzi, ograniczenie spotkań z rodziną i z sąsiadami może wywołać zaburzenia o charakterze lękowym. Osoby starsze często mają zmniejszone kontakty społeczne, a każde wyjście do sklepu bądź na spacer z psem jest okazją do nawiązania konwersacji z drugim człowiekiem. Z drugiej strony nie można zapominać o fakcie, iż wiele seniorów przeżyło już nieprzyjemne sytuacje dotykające naszego kraju, więc takie osoby mogły wykształcić swoistego rodzaju „odporność emocjonalną” na trudne warunki funkcjonowania społecznego.
Ludzie powyżej 65 roku życia są dziś w stanie samodzielnie korzystać z mediów społecznościowych, co jest pozytywnym aspektem, ale pamiętajmy, że zbyt częste czytanie informacji o skomplikowanej sytuacji na świecie bądź ograniczeniach w funkcjonowaniu przychodni i szpitali, mogą spowodować u seniora uczucie lęku przed przyszłością.
Wizyty u lekarza w dobie pandemii
W obecnym czasie istnieje możliwość rozmów telefonicznych oraz wideokonsultacji z psychologami, psychiatrami, lekarzami pierwszego kontaktu. Sam kontakt telefoniczny czasami wystarczy by stwierdzić, że pacjent jest przygaszony i apatyczny. Jeśli psychiatra ma do czynienia z pacjentem, którego nie poznał jeszcze osobiście, to lepszą opcją będzie wideokonsultacja, ale trzeba mieć na względzie to, że nie każdy senior potrafi korzystać z narzędzi internetowych pozwalających na transmitowanie obrazu. Rozmowa ze specjalistą pozwala na ustalenie, w jaki sposób pacjent funkcjonuje w zmienionej przez pandemię rzeczywistości, jakie jest jego samopoczucie. Lekka frustracja spowodowana koniecznością izolacji nie powinna nikogo dziwić, natomiast wyraźnie wyczuwalne uczucie rozżalenia bądź zrezygnowania, powinno dać lekarzowi powody do niepokoju. Istotną kwestią jest odżywianie się osoby starszej, ilość wypijanych płynów, ponieważ zbyt mała ilość wody może wywołać wahania poziomu elektrolitów i hiponatremię (zbyt niski poziom sodu w organizmie). Ważna jest także jakość snu osoby starszej, być może cierpi ona na bezsenność. Nie zapominajmy o aktywności fizycznej seniorów, bowiem ruch jest wskazany zarówno dla młodszych, jak i dla starszych ludzi.
Epidemia koronawirusa nie jest powodem do zaniechania dostarczania organizmowi codziennej dawki ruchu!
Osoby w podeszłym wieku muszą mieć świadomość, że konieczność izolacji jest czasowa, a w domu należy być na tyle aktywnym, na ile pozwala na to zdrowie. Ci, którzy są w stanie, powinni wykonywać regularną gimnastykę. Osoby mniej sprawne fizycznie mogą maszerować po mieszkaniu. Seniorzy z ograniczoną sprawnością ruchową powinni wykonywać lekkie ćwiczenia w pozycji siedzącej np. okrężne ruchy stóp bądź unoszenie nóg na przemian. Dobrym wyborem są też ćwiczenia izometryczne polegające na napinaniu mięśni bez zmiany ustawienia stawów. Taka gimnastyka wzmacnia kości i mięśnie. Warto wykonywać też ćwiczenia oddechowe 2-3 razy na dobę. Przykładem takiego ćwiczenia jest wdmuchiwanie powietrza do szklanki z wodą przy użyciu słomki (opór stawiany przez wodę wymaga zaangażowania dodatkowych mięśni oddechowych). Pamiętajmy, że nie można przeforsować organizmu poprzez nadmierne pogłębianie wdechów oraz długi czas trwania ćwiczeń, co może doprowadzić do nasilenia duszności i niewydolności oddechowej.