Jak założyć profil zaufany i Internetowe Konto Pacjenta – poradnik krok po kroku

Internetowe Konto Pacjenta mogą szybko założyć osoby posiadające tzw. profil zaufany (podpis elektroniczny) lub nowszą wersję e-dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Jeśli nie posiadasz jeszcze profilu zaufanego i chcesz założyć Internetowe Konto Pacjenta – zobacz, co powinieneś zrobić!

 

Profil zaufany – jak go założyć?

Profil zaufany, czyli odpowiednio potwierdzony podpis elektroniczny warto posiadać nie tylko ze względu na możliwość korzystania z Internetowego Konta Pacjenta. Dzięki profilowi zaufanemu możemy załatwić wiele spraw urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu. Posiadając podpis elektroniczny możemy m.in.:

  • wyrobić nowy dowód osobisty,
  • sprawdzić liczbę punktów karnych,
  • założyć firmę,
  • złożyć zeznanie podatkowe PIT,
  • złożyć wnioski urzędowe.

Profil zaufany możemy założyć osobiście w urzędzie, który może potwierdzić tożsamość. Jest to m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia, Urząd Gminy lub Urząd Skarbowy. Aby założyć profil zaufany należy:

  • w pierwszej kolejności zarejestrować się na stronie: pz.gov.pl/pz/register
  • w okresie do 14 dni od momentu rejestracji należy udać się do palcówki w celu potwierdzenia tożsamości.

Kolejną możliwością, która nie wymaga wychodzenia z domu, jest założenie podpisu elektronicznego za pośrednictwem banku, jeśli bank, w którym posiadamy internetowe konto oferuje taką możliwość.

Aby założyć profil zaufany w banku wystarczy skorzystać z zakładki, np. e-Urząd, gdzie kolejno wybieramy ,,Profil zaufany” i postępujemy zgodnie z instrukcją. Nasze dane są automatycznie pobierane z banku, a jedyne, co musimy wpisać, to identyfikator. Jest to nazwa własna, którą sami wybieramy. Założenie profilu zaufanego za pośrednictwem banku trwa maksymalnie 3-5 minut.

 

Zakładanie Internetowego Konta Pacjenta    

Posiadając profil zaufany wystarczy wejść na stronę pacjent.gov.pl i zalogować się. W przypadku, gdy podpis elektroniczny został potwierdzony przez nasz bank, następuje automatyczne przekierowanie. Po wyrażeniu zgody na przekazanie danych i zatwierdzeniu jesteśmy już na swoim indywidualnym koncie. Uzupełniając dane, takie jak numer telefonu i adres email możemy otrzymywać e-dokumenty od lekarza i korzystać ze wszystkich możliwości konta.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *