Szukaj

Zrób użytek z łąkowych roślin – właściwości mniszka lekarskiego

Zrób użytek z łąkowych roślin – właściwości mniszka lekarskiego

Kwiecień i maj to okres kwitnienia mniszka lekarskiego. Roślina o żółtych kwiatach sprawia, że łąki wiosną wyglądają jak żółty dywan. Choć z przydomowych trawników często chcemy się jej pozbyć, to już w domowej apteczce mniszek lekarski bywa mile widziany. Sprawdź, jakie właściwości wykazuje mniszek lekarski i przy jakich dolegliwościach bywa stosowany!

 

Mniszek lekarski, a mlecz

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) to bylina występująca powszechnie na polskich łąkach. Roślina z rodziny astrowatych stanowi wartościowy surowiec farmaceutyczny od wieków wykorzystywany w medycynie ludowej. Warto jednak wspomnieć, że roślina wyglądem nieco przypomina chwasty, głównie mlecz. Jeśli więc zamierzamy zbierać mniszek lekarski i wykorzystywać go do przyrządzania domowych specyfików, koniecznie musimy nauczyć się odróżniać roślinę. Jeśli nie mamy pewności, najlepiej zrezygnować z własnych zbiorów, ponieważ wiele roślin przypominających mniszek może zaszkodzić naszemu zdrowiu. Najbezpieczniej jest więc skorzystać z mniszka suszonego dostępnego w aptekach lub sklepach zielarskich, czy też z gotowych preparatów.

Kwiat mniszka lekarskiego rozwija się tuż przy ziemi wyrastając zwykle mnogo z rozety. Jest to cecha odróżniająca mniszek od mlecza. Z jednego korzenia zwykle wyrasta kilka bezlistnych pędów. Liście mniszka są głęboko powcinane, nie wyrastają z łodygi, a z tego samego systemu korzeniowego. Z kolei mlecz zwykle ma liście wyrastające z łodygi.

Zarówno mniszek lekarski, jak i mlecz, mają mleczny sok. Warto wspomnieć, że w obu przypadkach sok ten jest trujący. Jednak w przypadku mlecza na tyle, że może zagrażać np. zwierzętom hodowlanym. Z kolei właściwości soku z mniszka lekarskiego pozwalają na zastosowanie go na skórę, np. do usuwania brodawek.

 

Mniszek lekarski – właściwości i zastosowanie

Mniszek lekarski jest rośliną jadalną. Można go stosować zarówno w kuchni, jako surowy dodatek do sałatek, jak również w formie naparów z suszonego ziela. Zewnętrznie mniszek lekarski wykorzystywany jest do okładów na skórę. Z rośliny przyrządza się także cenny sok do przyjmowania doustnego.

Sok oraz wyciągi z mniszka lekarskiego wykazują działanie żółciopędne oraz żółciotwórcze. Pobudzając wydzielanie żółci ułatwiają trawienie tłuszczów oraz wspierają funkcje wątroby. Mniszek lekarski może więc być stosowany m.in. jako profilaktyka przeciw kamicy żółciowej.

Uważa się, że mniszek lekarski wykazuje również właściwości zwiększające odporność. Syrop z mniszka lekarskiego działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo oraz przeciwzapalnie. Znajduje więc zastosowanie w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych.

Co więcej, działanie moczopędne wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, a tym samym zmniejsza obrzęki. Sok z mniszka może mieć korzystny wpływ u osób, które cierpią na dnę moczanową lub zatrzymanie płynów w organizmie.

Z kolei inulina zawarta w mniszku lekarskim wykazuje działanie wspomagające regulację gospodarki węglowodanowej. Przyjmowanie mniszka lekarskiego może mieć obniżać wchłanianie cukrów, a tym samym zmniejszać indeks glikemiczny posiłków. Ta sama substancja zmniejsza apetyt, dlatego mniszek bywa uznawany za roślinę wpierającą odchudzanie.