Szukaj

Świeże zioła w domu

Świeże zioła w domu

Bezdyskusyjnie zioła mają leczniczą moc, dlatego warto uprawiać świeże zioła w domu. Domowa uprawa ziół to sama przyjemność. Wiele osób rezygnuje z zakupu suszonych ziół i przypraw na rzecz świeżych i aromatycznych ziół uprawianych w doniczkach. Wśród najczęściej wybieranych kupowanych ziół doniczkowych znajdują się m.in. bazylia, tymianek i rozmaryn. To właśnie one odpowiadają za unikalny smak i charakter wielu domowych potraw.
Uprawa ziół pochodzących z południowych rejonów Europy wiąże się przede wszystkim z koniecznością zapewnienia im odpowiednich warunków do wzrostu. Bardzo ważne jest, aby doniczki z ziołami były ustawione w dobrze nasłonecznionych miejscach. Co więcej, rośliny nie mogą stać w „przeciągu”. Najlepiej ustawić je na parapecie w bezpiecznym miejscu.
W miejscu mniej wyeksponowanym na słońce możemy ustawić, np. lubczyk, który nie potrzebuje dużej ilości promieni słonecznych. Kilka aromatycznych listków rośliny poprawi smak każdej domowej potrawy oraz pozwoli zrezygnować z niezdrowych kostek rosołowych. W doniczkach możemy uprawiać także typowo „polskie” rośliny, takie jak szczypiorek, kolendrę, majeranek oraz pietruszkę.
Jeżeli już zadecydujemy, które rośliny chcemy posadzić, warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami domowej uprawy ziół.

Świeże zioła w domu to nie tylko doskonałe przyprawy do dań, ale także niezwykle wartościowe wsparcie dla zdrowia.

Absolutną podstawą są doniczki z otworkami na dole. Jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy na ceramiczne doniczki, możemy wykorzystać pojemniki po różnych produktach spożywczych i wyciąć w nich dziury na spodzie.  W wielu sklepach z akcesoriami domowymi oraz wyposażeniem wnętrz znajdziemy specjalne doniczki na zioła dostępne w zestawach. Takie rozwiązanie jest polecane osobom, które cenią estetykę wnętrz i chcą stworzyć własną zielną kolekcję, która będzie dobrze prezentowała się na kuchennym parapecie.
W roli podłoża najlepiej sprawdzi się zwykła ziemia ogrodnicza o odczynie obojętnym lub zasadowym. W zależności od tego, jakie gatunki sadzimy, musimy zapoznać się z instrukcjami odnośnie do nawodnienia roślin. Niektóre zioła mogą rosnąć na glebie o umiarkowanej wilgotności, inne potrzebują intensywnego nawodnienia.