Nowe domy i kluby dla seniorów

Nowe domy i kluby dla seniorów

W ramach programu Senior Plus powstaną nowe domy i kluby dla seniorów. Do końca b.r. utworzonych zostanie ok. 260 domów i klubów. Z usług placówek skorzysta ok. 7 tysięcy osób. Taka deklaracja padła z ust minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej.

W czasie „II Spotkania Seniorów„, zorganizowanego w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Starszych oraz 2iej rocznicy działalności Dziennych Domów „Senior plus”, minister powiedziała, że zainteresowanie utworzeniem nowych placówek jest bardzo duże. Zadeklarowała, że w najbliższych latach powstanie jeszcze więcej oddziałów, dzięki czemu wszyscy zainteresowani seniorzy będą mogli miło i kreatywnie spędzać wolny czas.
Na 2018 rok, na realizację programu przeznaczono 80 mln złotych. Jedynie dzięki długotrwałej walce udało się wykroić z budżetu tak znaczną sumę pieniędzy. Szczególne podziękowania należą się ministrowi finansów Mateuszowi Morawieckiemu, który przykłada dużą wagę do realizacji polityki senioralnej i wie, że pieniądze przeznaczone na rozwój instytucji przyjaznych seniorom nie idą na marne.

Nowe domy i kluby dla seniorów powstaną w ramach projektu Senior Plus

Działania ułatwiające życie osób starszych to jeden z priorytetowych elementów polityki rządowej.
W ramach programu „Senior Plus” jednostki samorządu terytorialnego będą mogły ubiegać się o środki na stworzenie nowych placówek oraz zapewnienie ich ciągłego funkcjonowania. Samorządy, które wykażą zainteresowanie akcją, mogą liczyć na wsparcie rzędu 300 tysięcy złotych. Taka kwota może zostać przyznana samorządom, które zechcą stworzyć dom dziennego pobytu „Senior Plus”. W przypadku chęci zawiązania klubu, samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie w kwocie 150 tysięcy złotych.
Plany rządowe zakładają, że już istniejące placówki będą mogły otrzymać nawet 300 zł na utrzymanie jednego miejsca w domu pobytu dziennego (w skali miesiąca) oraz 200 zł za miejsce w klubie.
Miejmy nadzieję, że program rządowego wsparcia okaże się strzałem w dziesiątkę i seniorzy skorzystają z pomocy oferowanej im przez samorządy. Oby w przyszłości wydatki na politykę senioralną osiągnęły jeszcze wyższy poziom.

 

 

 

 

 « (Poprzedni artykuł)
(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *