Osoby starsze często myślą o sporządzeniu testamentu. Jest to z pewnością bardzo dobra decyzja. Ostatnia wola dokładnie i jasno spisana pozwala uniknąć wielu nieporozumień i niesnasek. Osoba opiekująca się seniorem nie powinna odwodzić od tej myśli. Wręcz przeciwnie, jeśli senior wyraża takie chęci, warto wszystko mu wyjaśnić i mu to umożliwić. Czasami jednak oprócz tradycyjnych testamentów, spisywanych u notariusza lub własnoręcznie, występują także testamenty szczególne, które dzielą się na ustne, podróżne i wojskowe. Jak sama nazwa wskazuje, testament szczególny występuje w wyjątkowych sytuacjach i w wyjątkowych okolicznościach. Nie jest tradycyjnie spisany i przechowywany. Testamenty szczególne tracą swoją moc po upływie sześciu miesięcy.
Testament ustny
Spadkodawca wypowiada swoją wolę, a przynajmniej trzech świadków musi ją spisać lub później powtórzyć przed sądem. Ten rodzaj obowiązuje w sytuacji zagrożenia życia lub na łożu śmierci, kiedy nie został sporządzony żaden inny testament.
Testament podróżny
Obowiązuje jedynie na statku morskim lub w samolocie. To bardzo ważne, ponieważ testament podróżny nie obowiązuje w autobusie czy w pociągu. Testament podróżny musi zostać sporządzony przed dowódcą statku lub jego zastępcą. Musi też być obecnych dwóch dodatkowych świadków, np. dwóch pasażerów. Dowódca statku spisuje ostatnią wolę, składa podpis, a następnie podpisuje się reszta świadków oraz sam spadkodawca. Jeśli nie może tego zrobić, należy podać przyczynę. Świadkami muszą być osoby mówiące w języku polskim. Nie mogą być nimi osoby głuchonieme, niewidome lub skazane przez sąd.
Testament wojskowy
Ostatni typ testamentu szczególnego to testament wojskowy, który ściśle określony jest rozporządzeniem ministra obrony narodowej. Testament wojskowy jest specjalnie zarezerwowany dla wojskowych, pielęgniarek, lekarzy oraz cywili, którzy są zatrudnieni w siłach zbrojnych. Testament wojskowy składa się w szczególnych okolicznościach, np. wojny lub niewoli. Na prośbę żołnierza może być spisany przez wojskowego sędziego lub podyktowany dwóm świadkom.