Szukaj

Nie pozwól, aby senior pogrążał się w czarnych myślach

Nie pozwól, aby senior pogrążał się w czarnych myślach

Wśród osób starszych można wyróżnić kilka problemów i błędów, które obniżają jakość życia i zadowolenie z codzienności. Wiele osób zamiast cieszyć się ze zmiany życia, emerytury i dużej ilości czasu wolnego, pogrąża się w czarnych myślach i zamyka  w domu w celu unikania kontaktu z innymi ludźmi. Emerytura to czas, kiedy można rozwijać swoje pasje lub zacząć uczyć się czegoś nowego. To wspaniały okres na to, żeby więcej czasu poświęcić rodzinie i często upragnionym wnukom. Jesień życia może być piękna, jeśli podejdzie się do niej z odpowiednim nastawieniem, myśleniem i nastrojem. Jest jednak wiele czynników, które zaburzają takie myślenie i nastawienie. Marnowanie czasu, pogrążanie się w smutku, zamykanie się w domu nie jest niczym dobrym i działa wykańczająco i niszcząco na człowieka.

Czarne myśli i brak chęci do wychodzenia z domu

Jeśli zauważy się pierwszy symptomy niechęci i smutku, należy szybko zacząć się temu przyglądać i działać. Tkwienie w domu bez żadnych pomysłów, celów i radości nie ma sensu. Codzienne spacery, nawet w gorszą pogodę, poprawią samopoczucie. Czas dzięki temu także zacznie biec przyjemniej. Zachęć seniora do zapisania się do Klubów Seniora, które oferują różnego rodzaju zajęcia. Każdy znajdzie coś dla siebie w zależności od hobby i upodobań, a dodatkowo pozna nowych ludzi i nawiąże nowe znajomości. Warto także pomyśleć o Uniwersytecie III Wieku. Nigdy nie jest za późno na naukę i poznawanie ciekawych rzeczy. W wielu miastach organizowane są także specjalne wycieczki dla osób na emeryturze. Są znacznie spokojniejsze i krótsze. Program dostosowany jest pod osoby starsze. Ciekawe i produktywne spędzanie wolnego czasu to najlepsza forma relaksu dla seniora.

Bardzo wiele osób w podeszłym wieku toczy ze swoimi rówieśnikami bitwę słowną, kto jest bardziej chory, kto bierze więcej leków, ktoś ma więcej chorób lub jak długo ostatnio czekał na wizytę u lekarza. Dobrze, jeśli takie rozmowy zdarzają się sporadycznie, gorzej jeśli rozmawia się tylko o tym. Ciągłe przypominanie sobie o chorobach, lekarstwach i lekarzach to nic dobrego. Kiedy senior przestaje skupiać się na pozytywach swojego życia, a widzi same negatywne skutki i rzeczy, wówczas pogarsza się samopoczucie i spada jakość życia. Kończą się przyjaźnie i rodzina zaczyna odwiedzać coraz rzadziej. Myślenie w czarnych barwach może doprowadzić do załamania nastroju i obniżyć kontakty z rodziną i rówieśnikami.