Szukaj

Turystyka piesza – sport bez ograniczeń wiekowych

Piesze wędrówki to jedna z najbardziej uniwersalnych aktywności sportowych, którą można wręcz całkowicie dostosować do własnych potrzeb i upodobań. W końcu każdy piechur sam ustala szybkość swego kroku i możliwe trasy. Podobnie jak w przypadku przechadzek z kijkami, podczas wędrówek pieszych obciążenie więzadeł jest dużo mniejsze niż przy bieganiu. Delikatne, równomierne i długotrwałe obciążenie stawów stymuluje organizm do wytwarzania większych ilości mazi w stawach, co prowadzi do poprawienia ruchów i ogólnego podniesienia sprawności. Długodystansowe marsze w terenie wzmacniają też znacznie mięśnie nóg.

Ruch na świeżym powietrzu pobudza krwiobieg i poprawia ukrwienie. Planując górską wycieczkę pieszą dla seniorów warto wybrać trasę z niezbyt stromymi podejściami. Należy również pamiętać o tym, że do wędrówek górskich trzeba mieć pewny krok i nie cierpieć na zaburzenia błędnika lub zawroty głowy. Podczas uprawiania turystyki pieszej mogą Państwo zabrać ze sobą specjalne kijki trekkingowe i w ten sposób zwiększyć swoją stabilność na szlaku. Ważne jest również, by każdorazowo zaplanować wystarczająco dużo czasu na pokonanie trasy. Niektórym jeszcze więcej radości sprawią wędrówki w zorganizowanej grupie, warto zatem zapoznać się z ofertą lokalnej sekcji PTTK lub Klubu Seniora.

Przydadzą się: wygodne buty i skarpety na wędrówki, ergonomiczny plecak, kije trekkingowe, kilka warstw sportowej odzieży, kurtka przeciwdeszczowa, mapy i przewodniki, aparat fotograficzny.

·      Zalety: dotlenienie organizmu, małe obciążenie stawów, walory krajoznawcze, kontakt z naturą.

·      Gdzie szukać ofert: oddziały PTTK i inne stowarzyszenia turystyczne, kluby seniora.

·      Zalecenia: dolegliwości żylne, artroza, zapaleniach stawów, schorzenia kręgosłupa, cukrzyca.

Materiał opublikowany we współpracy z Jenpix na Europejski Dzień Seniora