Szukaj

Gimnastyka dla seniorów – klucz do sprawności całego ciała

Gimnastyka to jedna z najstarszych dyscyplin sportowych. Zajęcia usprawniające dla seniorów stanowią zazwyczaj połączenie ćwiczeń z przyrządami i bez przyrządów. Starannie zaplanowane sekwencje ruchów aktywizują poszczególne grupy mięśniowe, przez co poprawia się kondycja, zręczność i gibkość całego ciała. Gimnastyka dobrze sprawdza się jako sport uzupełniający przy uprawianiu innych dyscyplin, ponieważ wzmacnia również te partie mięśni, które w innych dziedzinach sportu pozostają na dalszym planie.

Regularne ćwiczenia z niskim obciążeniem metodycznie mobilizują całe ciało. Niektóre, bardziej złożone ćwiczenia pomogą Państwu dodatkowo poprawić koordynację i wytrzymałość. Osoby, które z różnych przyczyn zdrowotnych mają zaburzenia równowagi, mogą wziąć udział w specjalnych zajęciach z gimnastyki dla seniorów na siedząco. Podczas tego typu treningu poprawią Państwo ogólną zręczność i gibkość, wzmocnią mięśnie i pobudzą krążenie.

·      Przydadzą się: wygodny strój sportowy, antypoślizgowa mata gimnastyczna, przyrządy gimnastyczne (np. piłeczki, szarfy).

·      Zalety: trening wszystkich grup mięśni, niskie obciążenie dla stawów, poprawa koordynacji ruchowej, bezpieczny dla osób z zaburzeniami równowagi.

·      Gdzie szukać ofert: kluby fitness, towarzystwa sportowe, zakłady fizjoterapii, uniwersytety trzeciego wieku, kluby seniora, sanatoria.

·      Zalecenia: osteoporoza, dolegliwości żylne, schorzenia kręgosłupa, demencja, nadwaga.

Wskazówka

Wielu seniorów martwi się tym, że nie stać ich na udział w zajęciach sportowych. Jednak coraz więcej aktywności jest dotowanych przez różnego rodzaju organizacje senioralne. Warto też zasięgnąć rady lekarza, który pomoże zorganizować pobyt w sanatorium lub poleci Państwu placówki rehabilitacyjne współpracujące z NFZ.

Materiał opublikowany we współpracy z Jenpix na Europejski Dzień Seniora