Szukaj

Udar niedokrwienny a arytmia serca

Udar niedokrwienny a arytmia serca

Do udaru może doprowadzić arytmia serca polegająca na niespójnym funkcjonowaniu przedsionków, czego skutkiem jest zastój krwi w tej części serca. Udar wywołany migotaniem przedsionków jest przyczyną zgonów około 25 % pacjentów, a u 40% osób, które przeżyją, odnotowuje się zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego.
Udar mogą wywołać też wady zastawkowe bądź sztuczne zastawki, a także zmiany miażdżycowe w naczyniach odprowadzających krew z serca. Gdy skrzeplina wędruje wzdłuż naczyń krwionośnych i trafia do ośrodkowego układu nerwowego, dochodzi do udaru mózgu.
Czy można ograniczyć ryzyko pojawienia się udaru?
Ważne jest zachowanie zdrowego trybu życia, czyli dbanie o dostarczenie organizmowi zbilansowanych posiłków, odpowiedniej ilości płynów (minimum 1,5 litra na dobę) oraz codziennej dawki aktywności fizycznej – wystarczy 30 minut spaceru na dobę lub lekka gimnastyka w mieszkaniu. Należy zachować prawidłową masę ciała, ponieważ nadmierne kilogramy predysponują do wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Istotne jest zaprzestanie palenia papierosów i znaczne ograniczenie picia alkoholu.
Nawroty udaru
Aby wykluczyć ryzyko powtórnego udaru należy dokładnie zdiagnozować stan zdrowia seniora i ustalić, czy mamy do czynienia z niewykrytym wcześniej migotaniem przedsionków. Dokonuje się tego za pomocą 24 godzinnego badania pracy serca. Zdarza się, że badanie należy przedłużyć do 48 lub nawet 72 godzin, aby zarejestrować zaburzenia pracy serca. Istnieją również modele wewnętrzne rejestratorów arytmii, które pozwalają na diagnostykę udarów o nieustalonej przyczynie. Pacjenci, u których występuje wskazana arytmia, mają predyspozycje do wystąpienia powtórnego udaru. Istotne jest uregulowanie nadciśnienia tętniczego za pomocą odpowiednio dobranych farmaceutyków. W przypadku diabetyków należy zadbać o ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi.
Prewencja wtórna po przebytym udarze
Warto stosować dietę bogatą w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziemy w olejach roślinnych, orzechach, tłustych rybach morskich. Jadłospis powinien obfitować w świeże warzywa i owoce, a także w produkty z pełnego przemiały, które zawierają dużo witamin, minerałów i błonnika pozwalającego utrzymać na dłużej poczucie sytości.
Pacjenci, u których wykryto migotanie przedsionków powinni stosować leki obniżające krzepliwość krwi. W niektórych przypadkach wskazane jest wykonanie zabiegu tzw. ablacji, w celu uniknięcia kolejnego udaru.
Zgłaszanie incydentów
Pamiętajmy, aby nie wahać się i zgłaszać nagłe incydenty sercowo-naczyniowe również w czasie pandemii koronawirusa. Każde opóźnienie interwencji lekarskiej może doprowadzić do śmierci pacjenta lub wystąpienia paraliżu, niedowładu. Jeśli pomoc zostanie udzielona w ciągu 90 minut od pojawienia się udaru jest, chory ma szansę na powrót do pełnej sprawności.