Szukaj

Uszkodzenie mózgu w przebiegu COVID-19

Uszkodzenie mózgu w przebiegu COVID-19

Amerykańscy naukowcy odkryli, że u chorych na COVID-19 może dojść do uszkodzenia mózgu, dlatego każdy z pacjentów powinien mieć wykonany rezonans magnetyczny przed wyjściem ze szpitala. Podejrzewa się, że zaburzenia poznawcze, problemy z koncentracją i uwagą, mogą wystąpić po kilku miesiącach od zakończonej hospitalizacji, dlatego wskazane są także okresowe kontrole u neurologa wśród ozdrowieńców. Bazując na doświadczeniach z innymi patogenami wiadomo, że niektóre koronawirusy mogą predysponować do rozwoju choroby Parkinsona, zaburzeń pamięci, a także depresji.
Stadia uszkodzeń mózgu:
I – uszkodzenia obejmują obszar receptorów węchu i smaku
II – dochodzi do gwałtownego uwalniania substancji prozapalnych w układzie odpornościowym. Organizm nie jest w stanie zapanować nad niepohamowaną produkcją wspomnianych substancji, czego skutkiem jest rozwój zakrzepów wywołujących mikroudary lub nawet udar mózgu.
III – związki prozapalne trafiają do mózgu powodując uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Symptomami uszkodzeń mogą być drgawki bądź uczucie splątania, utrata orientacji w otaczającej rzeczywistości.
Objawy neurologiczne, takie jak zaburzenia węchu i smaku, mogą wystąpić przed pojawieniem się symptomów ze strony układu oddechowego, ale nie jest to reguła.
Rekomendacje dla ozdrowieńców
– Regularna aktywność fizyczna dostosowana do wieku danej osoby przez minimum 30 minut dziennie
– Zachowanie odpowiedniej ilości snu na dobę (7-8 godzin)
– Stosowanie diety bogatej w witaminy (owoce i warzywa), minerały, nienasycone kwasy tłuszczowe (ryby morskie, oleje roślinne)
– Unikanie wysokoprzetworzonej żywności (dania typu instant, fast food), nadmiaru cukrów prostych (słodzone soki, ciasta)
– Ograniczenie stresujących sytuacji w miarę możliwości
COVID-19 a układ nerwowy
Badania prowadzone na całym świecie pokazują, że nawet u 80% osób znajdujących się na oddziałach intensywnej terapii z powodu zakażenia koronawirusem można zdiagnozować zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego. U części osób, które nie wymagają już intensywnej opieki, wciąż obserwuje się problemy z koncentracją i kontrolą własnego zachowania. Na podstawie badań wykonanych w Chinach zaobserwowano, że około połowa pacjentów cierpiących na ciężką postać COVID-19 miała problemy w postaci dezorientacji, zawrotów głowy.