Nowe doniesienia w świetle aktualnych badań nad koronawirusem

Geny a choroba COVID-19
Badania prowadzone w 50 krajach w ramach współpracy w międzynarodowym konsorcjum naukowym skupiającym ośrodki naukowe, firmy biotechnologiczne oraz biobanki wykazały, że podatność na infekcję wywołaną przez koronawirus SARS-COV-2 jest uzależniona od niektórych genów. Rozwój choroby COVID-19 i spowodowane nią powikłania również mogą być spowodowane powyższą zależnością. W Polsce udział we wspomnianych badaniach bierze Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz jedna z polskich firm biotechnologicznych. Projekt pokazał, że geny usytuowane w trzecim chromosomie człowieka mogą określać predyspozycje do rozwoju zakażenia koronawirusem. Obserwacja naukowa prowadzona na DNA dwustu chorych pozwoliła odkryć, które obszary materiału genetycznego odpowiadają za wystąpienie ciężkiego przebiegu choroby COVID-19. Wspomniane badania mogą w przyszłości pozwolić na identyfikację osób najbardziej narażonych na poważne komplikacje związane z rozwojem infekcji wywołanej koronawirusem.
Transmisja powietrzna SARS-CoV-2
Doświadczenia dokonywane przez naukowców pozwalają przypuszczać, że cząsteczki koronawirusa mogą unosić się w powietrzu w mikroskopijnych aerozolach, zwłaszcza ma to miejsce w zatłoczonych, słabo wentylowanych pomieszczeniach. Możliwe, że wirus potrafi zalegać w powietrzu przez dłuższy czas i być przenoszony na większe odległości niż do tej pory sądzono. Dotychczas utrzymywano, że zakażenie ma miejsce wyłącznie drogą kropelkową, kiedy z dróg oddechowych osoby chorej wydostają się krople zawierające patogen. Konieczne są dalsze badania, aby móc potwierdzić ponad wszelką wątpliwość, że koronawirus transmituje do powietrza wskutek zwyczajnej rozmowy, a nie tylko podczas kaszlu bądź kichania.
Wobec powyższego, dla bezpieczeństwa własnego oraz innych ludzi, pamiętajmy o noszeniu masek zakrywających drogi oddechowe, gdy przebywamy w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak sklepy, restauracje, biura. Istotne jest też częste wietrzenie zamkniętych lokali oraz zachowanie odstępów między osobami w nich przebywającymi.(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *