Szukaj

Wartości glinek – naturalne zdrowie dla skóry

Wartości glinek – naturalne zdrowie dla skóry

Glinki to sproszkowane surowce, które zawierają liczne związki mineralne korzystnie wpływające na zdrowie i kondycję skóry. W przemyśle glinki stosowane są jako środki lecznicze, ponieważ wykazują właściwości przeciwbakteryjne i oczyszczające. Ich bogate wartości są szczególnie przydatne w przypadku pielęgnacji skóry. Wyróżniamy m.in. glinkę żółtą, zieloną, czerwoną i czarną – jak działa każda z nich?

Jak pozyskuje się glinki?

Glinki to surowce pozyskiwane z ziemi, a ich rodzaj zależy od zawartości poszczególnych składników. Glinki kosmetyczne są minerałami ilastymi, czyli uwodnionymi glinokrzemianami. Ich podstawową właściwości wykorzystywaną w kosmetyce jest zdolność pochłaniania zanieczyszczeń.

Działanie absorpcyjne, wygładzające, a także odkażające i wspomagające usuwanie zrogowaciałego naskórka sprawia, że glinki są coraz częściej stosowanymi naturalnymi kosmetykami.

Glinka zielona  

Glinka zielona wykazuje właściwości chłonące tłuszcz, dlatego też polecana jest osobom mającym problemy z cerą tłustą. Preparat ten sprawdza się idealnie do oczyszczania skóry, a także zwęża pory. Właściwości takie glinka zawdzięcza zawartości związków takich jak np.:

  • krzem,
  • fosfor,
  • żelazo,
  • wapń,
  • mangan,
  • kobalt,
  • cynk,
  • srebro,
  • miedź.

Glinka czarna i czerwona

Ten rodzaj glinki przeznaczony jest do cery dojrzałej, z oznakami zmęczenia. Silne właściwości oczyszczające czarnej i czerwonej glinki ułatwiają także pielęgnacje skóry trądzikowej i podrażnionej. Co więcej, glinka czerwona pobudza krążenie, co wyrównuje koloryt i nadaje skórze promienności, dlatego sprawdza się także w przypadku cery z przebarwieniami. Z glinki czerwonej powinny jednak zrezygnować osoby z cerą naczynkową, skłonną do podrażnień, ponieważ działanie pobudzające krążenie mogłyby w tym przypadku okazać się zbyt intensywne.

Glinka żółta

Glinka żółta jest bogatym źródłem minerałów, głównie krzemu, dlatego też przynosi skórze ukojenie oraz niweluje podrażnienia. Delikatnie złuszcza również naskórek przywracając skórze gładkość. Podobnie jak inne glinki doskonale odświeża cerę i ułatwia leczenie trądziku oraz stanów zapalnych skóry.

Ponadto, często możemy spotkać również inne glinki, np. białą, błękitną, różową, czy glinkę z kanadyjskiego lodowca. Każda z nich wykazuje równie korzystne działanie na skórę, a różnica między nimi to ilość poszczególnych minerałów, przez co działają nieco inaczej, dlatego też przeznaczone są do różnych typów cery. Wybierając glinkę warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jej skład, ale także na dodatek sztucznych składników, których warto unikać.