Herbata jaśminowa – jakie wykazuje działanie?

Jaśmin to piękna, pachnąca roślina, która zachwyca rozkwitając kwiatami na wiosnę. Jednak poza dekoracyjnymi walorami jaśminu roślina ta wykorzystywana jest także do produkcji kosmetyków, a nawet herbaty. Zobacz, dlaczego warto pić herbatę jaśminową przyrządzaną z chińskiej odmiany herbaty.

Rodzaje herbaty jaśminowej

W sprzedaży dostępna jest m.in. zielona, biała, czarna i czerwona herbata jaśminowa. Różnica polega na wykorzystanym surowcu i sposobie przygotowywania herbaty. Zielona herbata jaśminowa pochodzi z herbaty chińskiej, którą utlenia się w niewielkim stopniu. Jest to odmiana, która zachowuje najwięcej zdrowotnych właściwości. Z kolei herbata białą przyrządzana jest z pąków i młodych liści zbieranych na początku lata. Herbaty czarna powstaje na drodze większej obróbki, m.in. podczas suszenia i fermentacji. Natomiast czerwona odznacza się dodatkiem kwiatów jaśminu.

Herbata jaśminowa – właściwości zdrowotne

Każda z odmian herbaty jaśminowej ma niezwykły smak i aromat, dlatego też często wybiera się ten rodzaj herbaty. Niemniej jednak liczne właściwości korzystnie wpływające na zdrowie również nie pozostają bez znaczenie.

Herbata jaśminowa działa na organizm odprężająco. Ciepły napar w połączeniu z niezwykłym aromatem koi nery i pomaga w osiągnięciu równowagi emocjonalnej. Po wypiciu szklanki herbaty jaśminowej o wiele łatwiej jest zasnąć, co ma istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku osób z problemami ze snem. Co więcej, herbata jaśminowa działa korzystnie na samą jakość snu, dzięki czemu wstajemy bardzie wypoczęci, z większą energią i siłą witalną.

Niektórzy stosują herbatę jaśminową jako naturalne wsparcie leczenia depresji, ponieważ poprawia ona samopoczucie. Ponadto, warto sięgnąć po herbatę jaśminową także w przypadku dolegliwości związanych z trawienie. Wykazuje ona działanie normujące pracę jelit, wspomaga żołądek i niweluje  stany zapalne.

Uważa się, że herbata jaśminowa obniża również poziom cholesterolu oraz może działać przeciwnowotworowo. Co więcej, spowalnia procesy starzenia ułatwiając zachowanie zdrowia ciała i ducha.

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *