Szukaj

Większe ulgi podatkowe dla niepełnosprawnych

Większe ulgi podatkowe dla niepełnosprawnych

Rozliczając się z fiskusem w tym roku niektórzy seniorzy powinni pamiętać o tym, że będą obowiązywały większe ulgi podatkowe dla niepełnosprawnych. Warto z nich w pełni skorzystać, gdyż gwarantują duże oszczędności w budżecie

Ulga rehabilitacyjna

Do tej pory ulga rehabilitacyjna, bo o niej mowa, była rozliczana w Polsce na innych zasadach prawa podatkowego. Jednakże przepisy uległy w tym roku zmianie. Od teraz każda osoba niepełnosprawna, bez względu na posiadaną grupę inwalidzką, może z powodzeniem odliczyć sobie od podatku wszelkie koszty związane na przykład z utrzymaniem psa asystującego, przewodników a także wydatki poniesione nie tylko na dojazdy samochodem osobowym na zabiegi i rehabilitację, ale również na wszelkie pozostałe.

Udogodnienia te weszły w życie stosunkowo niedawno, lecz nowelizacja ulg podatkowych w tym zakresie obowiązywać będzie przy składaniu zeznań podatkowych PIT za rok 2017.

Kwota odliczenia

Nowe prawo, w kwestii odliczenia, to nowelizacja dwóch ustaw traktujących o PIT oraz CIT, jak również projekt zmian na lepsze w sektorze podatku dochodowego. Nowelizacja przepisów względem ulg rehabilitacyjnych ma za zadanie wprowadzenie kilku podstawowych rozwiązań dla niepełnosprawnych, które zlikwidują istniejące do tej pory dyskryminacje w tej grupie podatników. Powstały nowe korzyści, ale zmianie nie uległa jednak podstawowa kwota, którą można swobodnie odliczyć od podatku. W dalszym ciągu jest to 2280 złotych.

Większe ulgi podatkowe dla niepełnosprawnych ułatwią im codzienne funkcjonowanie

Co podlega odliczeniom?

Jeśli senior jest osobą niedowidzącą lub niewidomą, to w tym roku, po raz pierwszy, bez względu na grupę inwalidzką, może wliczyć w poczet ulgi wszelkie koszty utrzymania przewodnika czy psa asystującego (czyli jego wyżywienie, szkolenie, leczenie weterynaryjne oraz zabiegi pielęgnacyjne).

Dodatkowo każdy niepełnosprawny senior może odliczyć od podatku wszelkie kwestie finansowe związane z dojazdami wykonywanymi własnym samochodem. Wcześniej prawo to było bardziej restrykcyjne i ograniczało się wyłącznie do przejazdów na zabiegi i rehabilitację.

Podniesiony został również próg dochodu osoby niepełnosprawnej, posiadającej opiekuna, co  umożliwia mu odliczenie wydatków rehabilitacyjnych ponoszonych na rzecz podopiecznego, którego dochody są wyższe niż dotychczasowe 9120 zł rocznie. Przy rozliczeniu za 2017 rok nowy próg wynosi 10.080 zł i nie są do niego wliczane alimenty. Opiekun osoby niepełnosprawnej będzie mógł w tym roku odliczyć od swojego dochodu wydatki ponoszone na rehabilitację podopiecznego.

Ulga podatkowa ułatwi życie seniorom

Ulga rehabilitacyjna znacznie uprości dotychczasowe życie niepełnosprawnych seniorów, którzy zmuszeni byli z własnej kieszeni pokrywać wszelkie koszty związane z dojazdami o charakterze niemedycznym. W poczet tego zaliczyć można będzie np. dojazd na zakupy w centrum handlowym, wyjazd poza obszar miasta na wypoczynek czy dojazd do urzędu. Ulga jest bardzo dobrym rozwiązaniem w tej kwestii. Ograniczenie w postaci odliczenia wyłącznie przejazdów na  rehabilitację lub leczenie było krzywdzące dla większości niepełnosprawnych seniorów, gdyż często redukowali oni liczbę przejazdów samochodem w celach niemedycznych – ogólny koszt był dla nich zbyt wysoki. Obecnie senior posiadający jakąkolwiek grupę inwalidzką może wyjechać z domu samochodem i załatwić sprawy stricte prywatne, odliczając koszt takiej podróży w rozliczeniu podatkowym.

Obecne regulacje podatkowe nie zmuszają seniorów niepełnosprawnych i z grupą inwalidzką do wyrzeczeń i ograniczeń związanych z wyjazdami czy utrzymaniem przewodników lub psów asystujących, co daje im szansę na swobodniejsze funkcjonowanie w codzienności.