Koniec dyskryminacji opiekunów osób dorosłych

Dwa lata temu, w styczniu 2015 roku Przewodniczący Stowarzyszenia Opiekunów Osób Niepełnosprawnych STOP Wykluczeniom pan Mirosław Sobolewski mówił

Protestujemy przeciwko dyskryminacji, jaka nas dotknęła, przeciwko długotrwałemu wykluczeniu społecznemu i dyskryminacji opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Rodzice opiekujący się niepełnosprawnymi dziećmi mają 1200 zł świadczenia miesięcznie, my – 520 zł zasiłku. Spotkania przy „okrągłym stole” to dużo powiedziane. Przychodzi na nie 6-8 osób, w tym 4-5 prywatnych. Nie ma merytorycznych rozmów. Złożyliśmy nasze postulaty 23 października ub.r. Pozostały bez odpowiedzi, dziś składamy list otwarty do pani premier. Nie ma projektu ustawy, która realizowałaby wyrok Trybunału Konstytucyjnego z października ub.r. Trybunał orzekł wtedy, że nie ma podstaw różnicowania wysokości pomocy dla opiekunów w zależności od tego, kiedy osoba stała się niepełnosprawna”.

Przed kilkoma dniami RMF24.pl  poinformowała o przełomowym wyroku wydanym przez warszawski sąd w sprawie opiekunów dorosłych niepełnosprawnych.

Skarb Państwa jest zobowiązany do zapłaty ponad 33 tysięcy złotych Mirosławowi Sobolewskiemu z Warszawy, który opiekuje się swoją 80-letnią niepełnosprawna matką. Taką decyzję podjął w poniedziałek (22 stycznia) warszawski sąd.

Wbrew wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, mężczyzna nie otrzymywał świadczeń pielęgnacyjnych na opiekę nad chorą mamą (jedno świadczenie to ponad 1300 złotych miesięcznie). Zamiast tego mężczyzna otrzymywał tylko zasiłek w wysokości 520 złotych.

Wyrok jest ważny również dla innych opiekunów dorosłych niepełnosprawnych w Polsce. Otwiera drogę do tego, żeby i oni mogli starać się o podobne odszkodowanie” – komentuje rmf24.pl.

Według stowarzyszeń zrzeszających opiekunów dorosłych niepełnosprawnych, w całej Polsce jest ponad 150 tysięcy osób w podobnej sytuacji.

 (Następny artykuł) »3 komentarze to Koniec dyskryminacji opiekunów osób dorosłych

 1. UWAGA INFORMACJA DLA WSZYSTKICH OPIEKUNÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH!
  Istnieje możliwość wyrównania za ostatnie 3 lata różnicy w kwocie
  pomiędzy specjalnym zasiłkiem opiekuńczym 520 zł a świadczeniem
  pielęgnacyjnym obecnie 1477 zł! W sumie około 30 000 zł! Wyrównanie
  należy się każdemu kto w przeciągu ostatnich 3 lat pobierał kwotę 520 zł
  SZO!

  • Proszę o więcej informacji na ten temat jesteśmy dokładnie w takiej sytuacji mieszkanie zadłużone kredyty w bankach nie mówiąc o wstydzie związanym z ubóstwem związanym z tym że trzeba było zostawić prace dla tego psiego zasiłku 520zł

  • bzdury , 3 lata liczy się od wyroku Trybunału z 2014r , roszczenia przedawniły się 2017r, próbować na drodze administracyjnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.