Szukaj

Wpływ stężenia magnezu na funkcjonowanie organizmu

Wpływ stężenia magnezu na funkcjonowanie organizmu

Magnez jest związkiem uczestniczącym w wielu procesach metabolicznych oraz biorącym udział w procesach wzrostu i dojrzewania komórek. To, ile magnezu z pożywienia wchłaniamy zależy od stanu układu pokarmowego oraz od stosowanej diety. Nadmiar białek, kwasów tłuszczowych i soli kuchennej powoduje zmniejszenie resorpcji omawianego pierwiastka, natomiast wysoka zawartość selenu, witaminy D i B6 sprzyja intensyfikacji jego wchłaniania. Nerki są wskaźnikiem poziomu magnezu w organizmie, gdyż w stanach niedoboru pierwiastka, maleje jego wydalanie z moczem, a przy nadmiarze – wydalanie pierwiastka rośnie.
Do niedoborów magnezu przyczyniają się:
choroby przewodu pokarmowego
Schorzenia te są przyczyną wymiotów, biegunek, zaburzeń wchłaniania. Deficyt magnezu występuje także jako powikłanie chorób wątroby: marskości, niewydolności oraz alkoholowego uszkodzenia tego narządu.
choroby nerek
Przewlekłe zapalenia nerek oraz zespoły nerczycowe powodują utratę pierwiastka z moczem.
choroby metaboliczne
Cukrzyca w okresie niewyrównanym doprowadza do wielomoczu, co sprzyja utracie magnezu.
leki – antybiotyki, leki moczopędne, leki przeczyszczające, glikozydy nasercowe
stres
Funkcjonowanie w warunkach długotrwałego stresu naraża organizm na straty magnezu, bowiem wpływ stresorów na ustrój nasila uwalnianie hormonów tarczycy oraz innych substancji powodujących ucieczkę pierwiastka z moczem. Z drugiej strony niedobór magnezu wywołuje stany stresowe, więc mamy do czynienia z „błędnym kołem”, które przerwać może uwolnienie się od czynnika stresogennego oraz uzupełnienie diety pożywieniem bogatym w omawiamy makroelement.
Symptomy niedoboru magnezu:
– układ nerwowy ośrodkowy – nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji uwagi i pamięci, bóle głowy, uczucie zmęczenia, omamy, zaburzenia świadomości
– układ nerwowy obwodowy – kurcze i drżenia mięśni, mrowienie, podwyższona pobudliwość nerwowo-mięśniowa
– układ krwionośny – zaburzenia rytmu serca, migotanie przedsionków i komór. Uważa się, że długotrwały deficyt pierwiastka może przyczynić się do rozwoju miażdżycy tętnic, nadciśnienia oraz zamian zakrzepowych w naczyniach krwionośnych.
– układ pokarmowy – nudności, wymioty, biegunki, zaparcia, bóle typu kolkowego
Jony magnezu odkładają się w kościach, dlatego niedobór tego makroelementu może skutkować rozwojem osteoporozy oraz zwapnienia chrząstek stawowych. Deficyt magnezu powoduje wzmożony skurcz mięśni gładkich układu oddechowego, co przyczynia się do intensyfikacji symptomów astmy oskrzelowej.
Nadmiar magnezu w organizmie spowodowany jest niewydolnością nerek, nowotworami, niedoczynnością tarczycy, chorobami autoimmunologicznymi.
Jakie są objawy nadmiaru pierwiastka w ustroju?
– spowolniony rytm serca
– obniżone ciśnienie krwi
– wychłodzenie organizmu, czyli spadek temperatury ciała poniżej niezbędnego minimum 36,6 °C
– zaburzenia świadomości