Szukaj

Dlaczego warto jeść ryż?

Dlaczego warto jeść ryż

W składzie ryżu odnajdziemy głównie węglowodany pod postacią skrobi. Skrobia składa się z amylozy i amylopektyny. Długoziarniste odmiany ryżu charakteryzują się większym udziałem amylozy w składzie, dlatego ziarna po ugotowaniu nie ulegają sklejeniu. Odmiany krótkoziarniste mają tendencję do sklejania się po przygotowaniu ze względu na większy udział procentowy amylopektyny w ziarnach. Amylopektyna jest szybko trawiona i łatwo podnosi poziom glukozy we krwi, natomiast amyloza poprzez spowolnienie procesów trawiennych wpływa na poprawę funkcjonowania jelita grubego. Białko obecne w ryżu nie jest pełnowartościowe, a jego stężenie w produkcie spożywczym jest niewielkie.
Błonnik
Pełnoziarnisty ryż zawiera:
– włókno pokarmowe rozpuszczalne, które spowalnia trawienie przyczyniając się do wydłużenia uczucia sytości oraz zmniejszenia ryzyka chorób dietozależnych takich jak np. cukrzyca czy miażdżyca. – włókno pokarmowe nierozpuszczalne, które zwiększa liczbę wypróżnień i zapobiega zaparciom. Stwarza także możliwość usuwania z organizmu z substancji szkodliwych np. toksyn i metali ciężkich oraz starych komórek jelita.
Związki mineralne i witaminy
Korzystne dla zdrowia związki ukryte są w otrębach i zarodkach ziarna ryżu, więc odmiana biała nie jest zasobna w te substancje. Omawiany produkt spożywczy zawiera niewielką ilość sodu co sprawia, że może być bez obaw spożywany przez osoby cierpiące na nadciśnienie. Pełnoziarnisty ryż zawiera:
– mangan – wpływa na syntezę cholesterolu oraz na procesy wchłaniania węglowodanów, tłuszczów i białek. Odpowiada też za prawidłowe funkcjonowanie układu kostno-stawowego i pomaga zapobiegać osteoporozie.
– magnez – zapewnia odpowiednie funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz bierze udział w regulacji ciśnienia tętniczego. Pierwiastek ten pomaga chronić organizm przed rozwojem choroby niedokrwiennej serca, przed udarem oraz przed zmianami miażdżycowymi w naczyniach krwionośnych.
– miedź – odpowiada za prawidłową pracę mózgu i zdolność do zapamiętywania, jak również uczestniczy w syntezie kolagenu i elastyny, przez co wspomaga regenerację tkanki łącznej.
– mangan – wpływa korzystnie na pracę mięśni, mózgu i całego układu nerwowego, a także reguluje przemianę hormonów tarczycy.
– selen – jest silnym przeciwutleniaczem, współdziała z witaminą E w zakresie ochrony organizmu przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Związek ten jest konieczny do prawidłowej syntezy, aktywacji i metabolizmu hormonów tarczycy.
– cynk – bierze udział w metabolizmie kwasów nukleinowych, białek, węglowodanów i lipidów. Uczestniczy w metabolizmie kolagenu, dzięki czemu odpowiada za stan włosów i paznokci.
Szkodliwe związki
Uprawa ryżu w zanieczyszczonym środowisku, stosowanie pestycydów i nawozów chemicznych doprowadza do gromadzenia w tym pokarmie metali ciężkich, takich jak arsen czy rtęć. Arsen kumulując się w organizmie stwarza ryzyko rozwoju nowotworów oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. Oczyszczony z otrębów biały ryż zawiera mniejsze stężenie szkodliwych związków niż odmiany pełnoziarniste.
Produkty spożywcze produkowane na bazie ryżu:
– lekkostrawne płatki ryżowe
– mąka ryżowa – nie zawiera glutenu, więc może być zamiennikiem dla mąki pszennej w przypadku osób chorych na celiakię. Można z niej przyrządzać pieczywo oraz wyroby cukiernicze.
– olej ryżowy – nadaje się do smażenia ze względu na wysoki punkt dymienia wynoszący 232°C. Można go używać do sałatek z uwagi na dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy E.
– mleko ryżowe – produkowane głównie z brązowego ryżu. Nie posiada w składzie cukru mlecznego, więc może być podawane osobom cierpiącym na nietolerancję laktozy. Mleko to cechuje duża ilość węglowodanów oraz mała zawartość białka, dlatego produkt ten jest wzbogacany w witaminy A,D, witaminy z grupy B i wapń.