Wypadanie macicy to poważna przypadłość, które nie należy lekceważyć. Nieleczone obniżenie narządów rodnych może prowadzić do całkowitego wysunięcia się macicy oraz odwrócenia pochwy. Przekonaj się, na czym polega leczenie tej przypadłości!
Wypadanie macicy – kiedy zdecydować się na leczenie?
Wypadanie macicy jest schorzeniem, które pojawia się jako konsekwencja osłabienia mięśni miednicy. Gdy tkanki tracą naturalną jędrność, narządy rodne obniżają się. Warto zaznaczyć, że leczenie należy rozpocząć jak najszybciej. Co więcej, w przypadku kobiet, które rodziły naturalnie lub są narażone na wypadanie macicy ze względu na starszy wiek, bardzo istotne znaczenie ma także profilaktyka polegająca na ćwiczeniu mięśni Kegla.
Najlepsze efekty leczenia nieoperacyjnego uzyskuje się rozpoczynając leczenie możliwie jak najszybciej. Warto więc zdecydować się na regularne wizyty kontrolne u ginekologa. Bezwzględnym wskazaniem do wizyty u lekarza są natomiast jakiekolwiek objawy mogące wskazywać na obniżenie narządów rodnych, m.in. uczucie parcia, ból pochwy, problemy z oddawaniem moczu.
Leczenie wypadania macicy – metody naturalne i farmakologia
W początkowym stadium wypadania macicy leczenie zwykle ogranicza się do stosowania odpowiednich środków farmakologicznych oraz wykonywaniu określonych ćwiczeń. Choroby nie należy jednak lekceważyć, ponieważ już po zaobserwowaniu pierwszych objawów kobiety są bardziej narażone na rozwój infekcji moczowych oraz narządów rodnych.
Lekarz zwykle zaleca dopochwowe stosowanie środków, które mają poprawić napięcie ścian pochwy. Mogą to być maśli aplikowane dopochwowo lub globulki. Preparaty tego typu zwykle zawierają estrogeny, które wpływają korzystnie na elastyczność tkanek.
Ponadto zaleca się wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla. Jest to naprzemienne zaciskanie i rozluźnianie mięśni. Aby zaobserwować rezultaty ćwiczenia takie należy jednak wykonywać regularnie.
Ponadto, kobiety u których zdiagnozowano obniżenie narządów rodnych powinny przeanalizować swój styl życia. Przede wszystkim należy zrezygnować z podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz unikać dolegliwości mogących nasilić objawy, np. zaparć.
Operacyjne leczenie wypadania macicy
Przy odpowiednio wczesnym leczeniu możliwe jest niedopuszczenie do rozwoju choroby. Zdarza się jednak, że macicy niemal całkowicie wysuwa się na zewnątrz. W skrajnych przypadkach dochodzi także do ,,wywrócenia pochwy na drugą stronę”. Są to wskazania do zabiegu operacyjnego, którego przebieg zależy m.in. od stopnia wysunięcia narządów oraz wieku Pacjentki.
W niektórych przypadkach wykonuje się zabieg polegający na usunięciu macicy. Metoda ta nie niweluje jednak problemu wypadającej pochwy. Aktualnie stosowane techniki pozwalają jednak na operacyjne wzmocnienie ścian pochwy. Jednak sposób leczenia zawsze dobierany jest indywidualnie.