Suche, spierzchnięte usta to zimowa zmora kobiet i mężczyzn. Wystarczy kilka minut spędzonych na dworze podczas niskiej temperatury, by usta nie tylko wyglądały nieestetycznie, ale także piekły i pękały. Nie każdy jednak ma ten problem i wiele osób pomimo braku pielęgnacji cieszy się nawilżonymi wargami. Zobacz, o jakich dolegliwościach może świadczyć podatność na nadmierne wysuszanie ust.
Dlaczego o usta należy szczególnie dbać?
Usta są częścią twarzy szczególnie podatną na podrażnienia i wysuszenie. Zwykle łuszczenie naskórka obserwuje się w pierwszej kolejności właśnie na wargach. Dlaczego? Otóż ciało chronione jest przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych przez warstwę naskórka. Natomiast naskórek znajdujący się na wargach jest bardzo cienki, a tym samym podatny na uszkodzenia.
Dzięki wyjątkowo cienkiej warstwie naskórka usta przybierają różowy, a nawet czerwony odcień. Jest to nic innego, jak naczynia krwionośne prześwitujące spod skóry. Różowy odcień warg świadczy więc o ich zdrowiu. Z kolei gdy na ustach pojawiają się jaśniejsze barwy lub gdy usta mają nierównomierny kolor, zwykle jest to następstwo nadmiernie złuszczającego się naskórka.
Co więcej, na skórze ust nie ma gruczołów łojowych znajdujących się na innych partiach ciała, w tym na twarzy. Z tego powodu wargi są pozbawione naturalnego płaszcza ochronnego składającego się z lipidów. Skóra na ustach jest więc szczególnie podatna na utratę wilgoci, dlatego często wymaga intensywnej pielęgnacji.
Suche usta – niedobory składników odżywczych
Suche usta, często z widocznymi złuszczającymi się płatkami naskórka mogą być wynikiem działania zarówno słońca, jak i wiatru oraz mrozu. Suche powietrze w pomieszczeniach ogrzewanych, a także klimatyzacja samochodowa doprowadzają do wysuszenia warg. Z kolei im bardziej sucha jest skóra, tym częściej dochodzi do pęknięć zlokalizowanych zarówno na powierzchni warg, jak i w kącikach ust.
Poza wpływem czynników zewnętrznych duże znaczenie dla kondycji warg ma ogólny stan zdrowia. Niedobór pewnych składników mineralnych oraz witamin objawia się w postaci suchej i skłonnej do podrażnień skóry, co często w pierwszej kolejności widoczne jest właśnie na wargach.
Dla zachowania zdrowej skóry szczególnie istotny jest prawidłowy poziom witamin z grupy B. Ich niedobór objawia się m.in. skłonnością do występowania zajadów. Osoby, które mają niedobory witaminowe powinny w pierwszej kolejności wyrównać ich poziom stosując odpowiednią dietę, a w razie potrzeby suplementację.
Choroby przyczyniające się do wysuszania warg
Poza niedoborami witamin suche usta mogą świadczyć o odwodnieniu. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku seniorów, którzy ze względu na współistniejące choroby oraz niejednokrotnie utratę apetytu z jednocześnie zwiększonym zapotrzebowaniem na ilość wody wypijanej w ciągu doby są narażeni na odwodnienie.
Ponadto pęknięcia na wargach oraz tworzące się ranki mogą być następstwem wirusa opryszczki. Schorzenie bardzo często uaktywnia się w okresie osłabionej odporności lub pod wpływem drażniącego działania czynników zewnętrznych.
Innymi schorzeniami, które także wpływają na stan skóry na wargach, są zaburzenia hormonalne oraz przewlekły stres.