Szukaj

Zabiegi operacyjne ze wskazań nagłych u seniorów – najczęstsze przyczyny

Zabiegi operacyjne ze wskazań nagłych u seniorów - najczęstsze przyczyny

Nagły ból brzucha często wywołuje konieczność hospitalizacji osób w podeszłym wieku. Zabieg operacyjny prowadzi u tych pacjentów do zwiększonej ilości powikłań i dłuższego okresu rekonwalescencji w porównaniu z osobami w wieku średnim.
Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego
Coraz więcej osób starszych jest poddawanych zabiegowi operacyjnemu z powodu ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. W wieku podeszłym dochodzi do zmian w strukturze i rozmiarze wyrostka robaczkowego. Zmiany te powodują wcześniejsze powstanie stanu zapalnego oraz perforacji wyrostka. Objawem ostrego zapalenia jest ból brzucha umiejscowiony w nadbrzuszu i przesuwający się do prawego biodra. Inne symptomy to mdłości, wymioty i gorączka.
Choroby dróg żółciowych
U starszych pacjentów z nagłym, silnym bólem brzucha bardzo często stwierdza się kamicę żółciową. Bóle mogą być też spowodowane ostrym zapaleniem pęcherzyka żółciowego. U seniorów nie zawsze występują klasyczne objawy powyższego schorzenia, takie jak ostry ból w nadbrzuszu promieniujący do prawej łopatki. Powikłaniem ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego może być perforacja pęcherzyka, ropniak pęcherzyka, zapalenie otrzewnej.
Zapalenie uchyłków okrężnicy
Zapalenie jest wywołane utknięciem mas kałowych w uchyłku jelita, co prowadzi do zapalenia i mikroperforacji tego narządu. Objawem schorzenia jest ból lewego podżebrza i zwiększona tkliwość brzucha, a także wymioty, biegunki lub zaparcia. 17% pacjentów umiera w wyniku powikłań choroby jakimi są: ropień, zapalenie otrzewnej, perforacja jelita.
Ostre zapalenie trzustki
Choroba ta pojawia się często u osób powyżej 60 roku życia, zwłaszcza u kobiet. W większości przypadków ostre zapalenie trzustki rozwija się na podłożu kamicy żółciowej, rzadziej do omawianego schorzenia przyczynia się nadmierna konsumpcja alkoholu i zażywanie niektórych leków. Statystki podają, że nawet 25% osób z OZT umiera z powodu powikłania, jakim jest niewydolność wielonarządowa. Symptomy OZT to ostry ból brzucha, wzdęcie, zatrzymanie gazów i stolca.
Rozwarstwiający tętniak aorty
Najbardziej obciążeni ryzykiem rozwoju tętniaka aorty brzusznej są mężczyźni w podeszłym wieku cierpiący na nadciśnienie tętnicze, miażdżycę oraz uzależnieni od palenia tytoniu. Trzy główne objawy występowania tętniaka to ból pleców, spadek ciśnienia tętniczego, uczucie pulsowania w jamie brzusznej.
Choroba wrzodowa
Nadużywanie niesterydowych leków przeciwbólowych i zakażenie bakterią Helicobacter pylori zwiększają ryzyko choroby wrzodowej. Niestety spora grupa pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą wrzodową nie odczuwa objawów choroby, a pierwszym symptomem jest dopiero perforacja wrzodu prowadząca do stanu zagrożenia życia.
Niedrożność jelita grubego
Do niedrożności najczęściej doprowadzają guzy nowotworowe jelita grubego. Do wystąpienia niedrożności może przyczynić się także zażywanie leków uspokajających, przeczyszczających, leków stosowanych w chorobie Parkinsona. Stan ten grozi pęknięciem jelita, gdy średnica rozdęcia przekracza 8 cm.