/* */

Zakażenie koronawirusem a pojęcie dystansu społecznego i superroznosicieli

Znaczenie utrzymywania dystansu społecznego
Naukowcy orzekli, iż dystansowanie społeczne polegające na zachowaniu odległości minimum 2 metrów od innych ludzi, pomaga w znaczącym stopniu zapobiegać przenoszeniu wirusa SARS-CoV-2.
Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych oraz w krajach Europejskich pozwalają oszacować, iż zachowywanie dystansu między ludźmi oraz unikanie przebywania w zatłoczonych miejscach, pozwoliło na uniknięcie zachorowania na COVID-19 u 1,5 miliona ludzi na całym świecie. W 46 krajach, w których wprowadzono politykę dystansowania społecznego, choroba rozprzestrzenia się wolniej.
Podróżowanie komunikacją zbiorową a koronawirus
Prawdopodobieństwo zakażenia się koronawirusem uzależnione jest od tego, jak daleko przebywamy od osoby chorej i ile czasu siedzimy w jej obecności. Zbyt długi kontakt z osoba zainfekowaną może być niebezpieczny, mimo zachowania odległości 2 metrów.
Naukowcy z Chin i Wielkiej Brytanii oszacowali, że osoby podróżujące obok chorego są najbardziej narażone na zachorowanie. Im większa odległość od zakażonego tym lepiej, ale miejmy na uwadze, że z każdą godziną podroży jesteśmy coraz bardziej narażeni na zainfekowanie. Co ciekawe, zajęcie miejsca w tramwaju/pociągu po osobie chorej jest obarczone stosunkowo niewielkim ryzykiem zachorowania. Jeśli planujemy godzinną jazdę pociągiem, zachowajmy odległość minimum 1 metra od innych ludzi. Dwie godziny jazdy powodują, że dystans od innych pasażerów powinien być zwiększony do minimum 2,5 metra. Każda kolejna godzina podróży zwiększa ryzyko zakażenia i powoduje, że bezpieczna odległość od potencjalnie chorej osoby wydłuża się. Podczas istnienia epidemii istotne jest unikanie maksymalnego zagęszczenia pasażerów w środkach transportu publicznego, a także używanie maseczek bądź przyłbic w celu ochrony dróg oddechowych przed wniknięciem wirusa. Nie bez znaczenia jest także przestrzeganie zasad higieny osobistej, które polegają na częstym myciu rąk oraz regularnej zmianie ubrań wierzchnich użytkowanych w miejscach publicznych.
Superroznosiciele
Udowodniono naukowo, że niektóre osoby chore odpowiadają w większym stopniu za roznoszenie infekcji niż inne. Zjawisko to obserwowano podczas wcześniejszych epidemii powodowanych przez koronawirus SARS i MERS. W przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 szacuje się, że jedna zakażona osoba może zainfekować 2 lub 3 inne, ale tak zwani superroznosiciele są w stanie przenieść patogen na 6, 8 lub więcej osób. Takie sytuacje mają miejsce zwłaszcza podczas dużych skupisk ludzi np. na weselach, koncertach, dyskotekach. Na całym świecie odnotowano sytuacje, gdzie jedna osoba chora biorąca udział w imprezie masowej bądź ceremonii religijnej zakaziła ponad kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt innych uczestników zgromadzenia.
Nasuwa się pytanie, dlaczego niektórzy zakażeni są w stanie zarazić więcej osób niż inni?
Nikt nie potrafi odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ponieważ brak jest odpowiednich badań, które mogłyby pomóc w identyfikacji superroznosicieli. Nie jest to możliwe, aby badać ilości wirusa wydychane przez każdego uczestnika imprezy. Ważne jest, że do zakażeń masowych dochodzi najczęściej w pomieszczeniach zamkniętych, słabo wentylowanych, gdzie ludzie przebywają zbyt blisko siebie. Wydychanie większej objętości powietrza podczas śpiewania, tańczenia, czy głośnych rozmów znacząco sprzyja rozwojowi wielu zakażeń.(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *