Zaparcia są często bolesną dolegliwością, która może występować w różnym wieku, jednak to osoby starsze częściej borykają się z tym problemem. Przyczyny trudności w oddawaniu stolca są mnogie, od diety ubogiej w błonnik pokarmowy, poprzez styl życia, skończywszy na chorobach współistniejących. Sprawdź, co może być przyczyną zaparć!
Kiedy niska częstotliwość wypróżniania uznawana jest za zaparcia?
Częstotliwość wypróżniania w dużej mierze zależy od czynników indywidualnych. Czas potrzebny na trawienie i przesuwanie pożywienia przez układ pokarmowy określa się jako pasaż jelitowy. Zwykle u zdrowej osoby trwa on ok. 72 godziny, jednak odstępstwa od ogólnie przyjętej normy nie zawsze świadczą o nieprawidłowościach.
Niektóre osoby wypróżniają się 2 razy dziennie, inne 4-5 razy w ciągu tygodnia. Jeśli nie pojawiają się dodatkowe objawy, zwykle nie ma powodu do obaw, a zmniejszona częstotliwość wypróżnień może wynikać z cech indywidualnych. Inaczej jest jednak, jeśli pomimo stałej diety dochodzi do rzadszych wizyt w toalecie.
Za patologię uznaje się stan, gdy obserwuje się:
- uczucie silnego parcia towarzyszące przynajmniej co czwartej defekacji;
- twarde, niekiedy bolesne stolce pojawiające się przy minimum co czwartym wypróżnianiu;
- uczucie niepełnego wypróżnienia;
- wypróżnianie mniej niż trzy razy w ciągu tygodnia.
Zaparcia u osób starszych
Zaparcia są częstą przypadłością osób w wieku powyżej 65. roku życia. Uważa się, że pasaż jelitowy u seniorów nie zmienia się znacznie w wyniku procesów starzenia, jednak wraz z wiekiem może dochodzić do nieregularnego wypróżniania w następstwie chorób współistniejących i zmiany stylu życia.
Zaparcia mogą pojawiać się jako konsekwencja przyjmowanych leków. Na zaparcia narażone są osoby starsze, które przyjmują m.in. leki stosowane przy schorzeniach układu krążeniowego, przeciwdepresyjne i psychotropowe, a nawet niektóre środki przeciwbólowe, czy też suplementy uzupełniające niedobory minerałów.
Wpływ na występowanie zaparć ma także konieczność długotrwałego pozostawania w pozycji leżącej. Za zaparcia u seniorów w dużej mierze odpowiedzialny jest więc styl życia. Obniżona aktywność fizyczna, czy też niezdolność do ruchu może prowadzić do problemów z wypróżnianiem. Depresja, a także zaburzenia neurologiczne również mogą spowalniać motorykę przewodu pokarmowego.
Bardzo często za zaparcia odpowiedzialna jest dieta uboga w błonnik oraz zbyt mała ilość przyjmowanych płynów. Warto również wspomnieć, że przewlekłe zaparcia mogą być następstwem uzależnienia od środków przeczyszczających.
Za bezpośrednią przyczynę zaparć uznaje się także choroby dotyczące układu pokarmowego. Są to m.in.:
- hemoroidy,
- szczelina odbytu,
- wypadanie odbytnicy,
- zmiany nowotworowe,
- powikłania pozabiegowe w obrębie jelit.