Szukaj

Ziołowa pielęgnacja skóry dojrzałej – sposób na przebarwienia

Błękitna czy czerwona krew?

Głównym problemem skóry dojrzałej jest nadmierna suchość oraz zmiana zabarwienia. Dlaczego skóra seniorów zmienia kolor i czy można temu zaradzić? Podpowiemy, jak szybko i niskim kosztem można poprawić wygląd skóry, rozjaśnić cerę i poprawić sobie humor w jesienne dni!

Jak powstają przebarwienia skóry?

Jasnobrązowe plamki wynikają z zaburzonej pracy melanocytów – komórek odpowiedzialnych za produkcję pigmentu skóry. Tzw. plamy wątrobowe w postaci brązowych przebarwień pojawiają się głównie na grzbiecie dłoni, ramion oraz na twarzy. Przypadłość ta przypisywana jest osobom w starszym wieku, jednak to nie wiek jest ich przyczyną, a nadmierna ekspozycja na słońce.

Plamy starcze powstają u seniorów, którzy w młodości mieli zbyt duży kontakt z promieniami słonecznymi. Przebarwienia u jednych powstają niedługo po opalaniu, u innych natomiast nawet kilkadziesiąt lat później. Duże znaczenie mają także indywidualne predyspozycje, czyli wrażliwość skóry uwarunkowana genetycznie. Także przyjmowanie leków o działaniu fototoksycznym znacznie zwiększa wrażliwość skóry na słońce.

Plamy starcze należą do przebarwień, których raczej nie można usunąć przy pomocy naturalnych preparatów. Można je jednak znacznie rozjaśnić, poprawić wygląd skóry, nadać twarzy promiennego wyglądu i zminimalizować widoczność przebarwień.

Domowe sposoby rozjaśniające przebarwienia

Lukrecja – jest jednym z najskuteczniejszych ziół stosowanych do rozjaśniania plam starczych. Dzięki swoim właściwościom zmniejsza produkcję enzymu (tyrozyny) kontrolującego wytwarzanie barwnika skóry. Z suszonego korzenia lukrecji można przygotowywać pilling rozjaśniający. Zwykle w celu zwiększenia efektywności łączy się go z witaminą C (sproszkowana tabletka) i kwasem owocowym (miąższ jabłka).

Truskawki – zawierają kwasy alfa-hydroksylowe, które rozświetlają cerę. Ponadto są źródłem witamin C, A, witamin z grupy B, wapnia i magnezu. Związki te wpływają korzystnie na stan cery dojrzałej, zmniejszają drobne zmarszczki, wygładzają i ujędrniają skórę.

Kora wierzby białej – zawiera kwas salicylowy o działaniu złuszczającym. Rozkruszona tabletka z korą wierzby złuszcza martwy naskórek i oczyszcza skórę. W efekcie cera staje się jaśniejsza, gładsza i młodsza. Ponadto poprawia się wygląd skóry naczynkowej lub z zaskórnikami.

Zielona herbata – działa podobnie jak kora wierzby białej. Złuszcza martwy naskórek, wygładza i ułatwia nawilżenie. Jako silny antyoksydant poprawia koloryt skóry i spowalnia procesy starzenia.

Olejek z dzikiej róży – zawiera dużą ilość witaminy C, która rozjaśnia przebarwienia. Ponadto zawiera witaminy A i E wykazujące działanie ujędrniające oraz poprawiające wygląd skóry. Olej z róży piżmowej wykazuje silne działanie przeciwstarzeniowe dzięki zawartości kwasu trans retinowego.